Renk seçin:


Alay etmenin hükmü nedir?

Alay etmenin hükmü nedir?

Alay etmek; bir kişinin ayıplarını ortaya çıkarmak, gülünç duruma düşürmek suretiyle o kişiyi aşağılamaktır. Alay etmek, sözlerle olduğu gibi, taklit etmek kastı ile işaret ve ima yoluyla da olur. Başkaları ile eğlenmek ve alay etmek, dilin büyük afetlerinden birisidir. Bu durum, alay eden kişinin nefsinin hastalığından kaynaklanmaktadır.  İnsanlarla eğlenmek ve alay etmek, haramdır, büyük günahlardandır. Çünkü bunda mümin kardeşine zulmetmek vardır.

Allah-u Zülcelâl bir ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur; “Ey iman edenler! Bir grup, bir grupla alay etmesin. Belki onlar, kendilerinden daha iyidirler. Kadınlar da kadınları alaya almasınlar. Olur ki onlar, kendilerinden daha iyidirler. Kendi kendinizi ayıplamayın, birbirinizi kötü lakaplarla çağırmayın. İmandan sonra fasıklık, ne kötü bir addır. Kim tevbe etmezse, onlar zalimlerin ta kendileridir.” (Hucurat; 11)

Peygamber Efendimiz sallallâhu aleyhi vesellem de bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur; “İnsanlarla alay edenlerin her birine cennetten bir kapı açılır ve ; ‘Buyurun, buyurun!’ denilir. Üzüntü ve sıkıntı ile gelir. Geldiğinde kapı hemen yüzüne kapanır. Bu durum devam edip durur. Nihayet ümidi kesildiği için gelmez.” (Ahmet bin Hanbel)

Yine, anlatıldığına göre, birisi, Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellemin yanında bir başkasının taklidini yaptı. Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem bundan rahatsız oldu ve: “Allah’a yemin ederim, bütün dünya bana verilse, bir kimseyi küçültücü mahiyette taklit etmek istemem.” buyurdu. (Ebu Davud, Tirmizî)

Netice olarak, insanlarla alay etmek ve eğlenmek, münafıklık alâmeti olup büyük bir günahtır. Müslümana yakışan, insanların ayıp ve kusurlarını örtmek ve onların bu kusurlarını terk etmeleri için gayret etmektir. Nitekim malik bin Dinar rahmetullâhi aleyhi; “Alay edenlerin alayına katılmayanlara müjdeler olsun.” diyerek, insanlarla alay etmemenin ne güzel bir davranış olduğunu beyan etmiştir.

Seyda Muhammed Konyevi Hz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ