Renk seçin:


Cum’a, Müminler İçindir

Cum’a, Müminler İçindir

CUMA NAMAZI

Cuma namazının vakti, tam öğle namazının vaktidir. Cuma namazının bir kimseye farz olması için şu şartların bulunması gereklidir;

1- Müslüman olmak, 2- Akıllı olmak, 3- Ergenlik çağına girmiş olmak, 4- Erkek olmak, 5- Hür olmak, 6- seferi olmamak, 7- Sıhhatli olmak; Camiiye gidip gelmeye sağlığı müsait olamayan hastalara Cuma namazı farz değildir.

Cuma Namazının

Sahih Olmasının Şartları

Hanefi ve Şafii mezhebine göre Cuma namazının sahih olabilmesi için bir takım şartlar vardır. Bunlar; 1- Cuma namazı öğle namazının vakti içinde olmalıdır. 2- Hanefi mezhebine göre, imamdan başka en az üç kişi olmalıdır. Şafii mezhebine göre, cemaat en az kırk kişi olmalıdır. 3- Cuma namazından önce hutbe okunmalıdır. 4- Cuma namazı bir belde de veya bir belde hükmünde olan bir yerde kılınmalıdır.

Terrcih edilen görüşe göre, bir beldede birden fazla camiide Cuma namazı kılınabilir.

Ancak bir beldede birden fazla camiide Cuma namazı sahih olmaz diyenler olduğu için ihtilaftan kurtulmak amacıyla, Cuma namazından sonra zuhr-i ahir adı ile dört rek’at namaz kılmak en doğrusudur. Zühr-i ahir namazının niyeti şöyledir; “Niyet ettin vaktine yetişipte henüz üzerimden düşmeyen son öğle namazını kılmaya.” Bu şekilde niyet edilir ve öğle namazının farzı gibi kılınır. Şafiilerde aynı şekilde öğle namazını iade ederler.

CUMA NAMAZININ FAZİLETİ

Cuma günü müslümanların bayram günüdür. Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem bir Hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur; “Üzerine güneş doğan günlerin en hayırlısı Cuma günüdür.” (Müslim)

Bu yüzden Cuma gününe çok kıymet vermek, o gün geldiğinde, Allah-u Zülcelal’in rızasını kazanabilmek için diğer günlerden biraz daha fazla gayret göstermek ve ibadetle meşgul olmaya çalışmak lazımdır. Nitekim Allahu Zülcelâl bir ayet-i kerime de şöyle buyurmuştur;

¤يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُٓوا اِذَا نُودِيَ لِلصَّلٰوةِ مِنْ يَوْمِ الْجُمُعَةِ فَاسْعَوْا اِلٰى ذِكْرِ اللّٰهِ وَذَرُوا الْبَيْعَۜ ذٰلِكُمْ خَيْرٌ لَكُمْ اِنْ كُنْتُمْ تَعْلَمُونَ

“Ey iman edenler! Cuma günü namaz için ezan okunduğu zaman Allah’ı zikretmeye koşun, alış-verişi bırakın. Eğer bilirseniz ki, bu sizin için daha hayırlıdır.” (Cuma; 9) Cuma günü melekler ellerinde kalem olduğu halde caminin kapısında durarak gelenleri salihlerin defterine yazarlar. İmam mimbere çıktığı zaman defteri kapatarak hutbe dinlemek için otururlar onun için Cuma günü camiiye erken gitmek çok menfaatlidir. Çünkü imamın mimbere çıkmasından sonra camiiye gelenler salihlerin defterine yazılma fırsatını kaçırdıkları gibi ön saflarda namaz kılmaktan da mahrum olmuş olurlar.

Cuma namazını özürsüz olarak terk etmek çok çirkindir. Nitekim Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem bir hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur; “Bazı kimseler cumayı terk etmekten vazgeçsinler. Yoksa Allah, kalplerini mühürleyecek de gafillerden olacaklar.” (Müslim)

Onun için cuma namazını ve diğer namazlarımızı terk etmemeye özen göstermemiz lazımdır.

 

(Namaz Hocası; Seyda Muhammed Konyevi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ