Renk seçin:


Ağzım Konuşmadı, Kulaklarım Duymadı Ama…

Ağzım Konuşmadı, Kulaklarım Duymadı Ama…

Kinane oğullarından Kabbas b. Eşyem radıyallahu anh uzun ömürlü bir sahabîdir. Efendimiz aleyhi’s-salatü ve’s-selam Fîl senesinde doğduğu halde, Kabbas Mekke’ye fillerin geldiğini hatırlamaktadır. Hicretin 15. yılında yapılan Yermük Savaşı’na da katılmıştır. Emevî halifelerinden Mervan onun yaşını merak ederek sorar:

– Sen mi büyüksün, yoksa Rasulullah mı? Kabbas’ın verdiği cevab son derece zariftir:
– Rasülullah benden büyük, ben ise ondan yaşlıyım.

İslam Dini ile şereflenmeden önce bir gün Kabbas’a Allah Rasulü sallallahu aleyhi vesellemin yeni bir dine davet ettiğini söylediler. O da kalktı doğruca Hz. Peygamberin yanına geldi.

Seyyid-i Kainat sallallahu aleyhi vesellem Efendimiz:

– Otur bakalım Kabbas, buyurduktan sonra onu şaşkına çeviren bir soru sordu: “Kureyş’in kadınları bir araya gelse, Muhammedi ve ashabını önlerine katıp kovalarlar” diyorsun öyle mi?

Kabbas tüyleri diken diken olmuş bir halde şunları söyledi:

– Seni peygamber olarak gönderene yemin ederim ki, dilim böyle bir söz söylemedi; dudaklarımdan böyle birşey çıkmadı; kulaklarım da böyle bir cümle duymadı. Bu sözler sadece kalbimden geçti. Şehadet ederim ki, Allah’dan başka ilah ve O’nun bir ortağı yoktur. Şunu kesin olarak söylerim ki, Muhammed sallallahu aleyhi vesellem Allah’ın elçisidir. Getirdiğin din de Hak dindir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ