Renk seçin:


Ahir zamanda Hizmet Etmenin Ehemmiyeti

Ahir zamanda Hizmet Etmenin Ehemmiyeti

Dikkat edersek bu zamanda müslümanlara en büyük saldırı, nefsin hevasına hitap eden bozuk eğlenceler, malayani uğraşlar, kalbi ifsat eden fuhuş içeren yayınlar vs. üzerinden gelmektedir. Çünkü İslam düşmanları biliyorlar ki bir insanın, bilhassa da bir müslümanın en zayıf yeri nefsin hevasına tabi olmaktır. İşte, bu açık kapıdan girerek, kalpler ifsat edilmekte, İslam’ı yaşamak ve hizmet etmek imkânsız hale getirilmeye çalışılmaktadır. Kalbi malayani ile, zülumât ile dolu olan bir kimse, elbette ibadetlerini de aksatacak; hizmet etmeye ise asla güç yetiremeyecektir.

İşte, bu sebepledir ki bu ahirzamanda en büyük cihad yine nefisle, şeytanla ve dünyanın aldatıcı güzellikleri ile yapılan cihaddır. Çünkü düşmanlar buradan saldırmaktadır. Bilhassa hizmet ehli, bu hususa çok dikkat etmeli, manevi vazifelerini titizlikle yerine getirmelidirler. Aksi halde, hizmet etmek mümkün değildir.

Hizmet etmekle, kulluk vazifelerini yerine getirmek, adeta etle tırnak gibidir. Onlardan birini ihmal etmek, diğerinin de kaybolmasına, eriyip gitmesine yol açmak demektir.

Hizmeti, ancak manen ve ahlaken güçlü müminler yapabilir. Çünkü düşmanımız olan şeytan, hizmet ehlinden nefret eder ve daima ayağını kaydırmak için fırsat kollar. En çok da nefsini ayartıp onu yoldan çıkarmaya çalışır. Daha olmadı, ailesi ile, olmadı arkadaşları ile onu Hak yola hizmet etmekten alıkoymaya çalışır. Netice olarak, nefsi ile mücahede edemeyen bir hizmet ehli, şeytanın saldırılarına da dayanamayacak ve hizmetten düşecektir.

İnsanlar arasında kardeşlik duygularının zayıfladığı, içtimaî kin ve husumetin çoğaldığı zamanımızda, bu hizmet ruhuna daha fazla ihtiyaç vardır. Böyle zamanlarda yapılan ufacık bir hayır ve hizmete, Allah-u Zülcelâl çok büyük mükâfatlar vermektedir. Bu hususla ilgili olarak İmam-ı Rabbani kuddise sırruhu şöyle buyurur:

“Peygamber Efendimizin sünnetine ve O’nun getirdiği hükümlere tabi olma nimetine eren kimse ne kadar bahtiyardır. Bugün, O’nun dininin hak olduğuna inanarak yapılan küçük bir iş bile büyük işler mesabesinde kabul edilir…” (Mektûbât-ı Rabbânî, 44. Mektûb)

İnsanlık âlemine yapılabilecek en hayati hizmet, İslâm’ı tebliğ ve talim etmektir. Yani, insanlara iyiyi, güzeli, doğru ve hayırlı olanı tavsiye edip onları kötülüklerden menetmek suretiyle, Hakk’a ve hakikate davet etmektir.

İnsanlara, Allah’ın ve Resûlünün yolunu anlatmak, tüm iman sahiplerinin, Allah’tan korkan tüm Müslümanların en büyük sorumluluklarındandır. İslam ahlakının insanlar arasında yaygınlaşması için her insan elinden geldiği kadar gayret göstermelidir.

Seyda Muhammed Konyevi Hz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ