Renk seçin:


Alemlere Rahmet; Hz Muhammed (s.a.v)

Alemlere Rahmet; Hz Muhammed (s.a.v)

Cenab-ı Hakk onun için Kur’an-ı Kerim’de, “Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.” buyuruyor. (Enbiya; 107) O, kendisine iman ve ittiba edenler için rahmet idi. Çünkü onları sonsuz bir hüsrandan ve azaptan kurtarıp ebedi saadete eriştirdi.
Onun hayatı, hayatımızın manası olan bütün ilimlerin kaynağı oldu. Akıllar ne zaman şaşsa ve tereddüde düşse onun sünneti yol gösterdi. Gönüller ne zaman bulansa ve huzurunu yitirse onun feyzi şifa oldu. Hadis-i şeriflerde de buyurulur ki: “Allah-u Teâlâ, beni âlemlere rahmet ve hidayet için gönderdi.” (Ebu Nuaym)
Öte yandan rahmet, yalnız iman edenler için değil, bütün insanlar içindir. Hatta kâfirler bile istifade eder. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de, “Sen içlerinde bulunduğun müddetçe, Allah o kâfirlere azap etmez.” buyuruluyor. (Enfal, 34) Çünkü O (aleyhissalâtu vesselam), kendisine iman etmeyenlerin helakini istemedi.

Diğer peygamberlere inanmayanlar, dünyada çeşitli belâlara maruz kaldıkları hâlde, Peygamber Efendimize inanmayanların cezaları, onun “alemlere rahmet” olması sebebiyle, ahirete tehir edildi. “Belki evlatlarından iman edenler zuhur edebilir” diye, iman etmeyenlere de mühlet verilmesini murad etti. Nitekim Peygamberimiz aleyhissalâtu vesselam “Ben lânet edici olarak değil, rahmet için gönderildim.” (Müslim) buyurdu.
Hatta onun vesile olduğu rahmet, sadece insanlara mahsus da değildir. Fahr-i âlem Efendimiz, Hz. Cebrail’e, “Benim Âlemlere rahmet oluşumdan sana da bir pay düştü mü?” diye suâl edince, “Evet, sonumun ne olacağından korkardım. Tekvir Suresi’nin 20-21. ayetini getirince, Arş’ın sahibi yanında, kıymetim ve emin
olduğum meydana çıktı.” dedi. (Şifa-i Şerif)
O peygamberlere dahi fayda verdi. Ahiret gününde peygamberler, kendi kavimleri tarafından inkar edildikleri takdirde, Ümmet-i Muhammedi kendilerine şahit gösterirler. Çünkü Ümmet-i Muhammed, Kur’an-ı Kerim’de, bu peygamberlerin vazifelerini layıkıyla yaptığını ama kavimlerinin onları inkar ettiğini okurlar.
Böylece kavimleri peygamberlerini yalanladığı zaman onlar, peygamberleri tasdik edecekler. Bu ise Peygamber sallallâhu aleyhi vesellemin vazifesini ifa etmesi sayesinde olmuştur.
Her peygamber, kendi zamanında, kendi mekânında, kendi kavminin hepsinden her bakımdan en üstünüydü. Ama Peygamber Efendimiz, Hz. Muhammed sallallâhu aleyhi vesellem, bütün Peygamberlerin üstünlüklerini mezcetmişti. Dünya yaratıldığı günden kıyamet kopuncaya kadar, her zamanda, her memlekette, gelmiş ve gelecek bütün varlıkların her bakımdan en üstünü, en faziletlisi oydu. O yücelik ve güzelliğin timsali ve ölçüsü oldu.
Böylece o akılların ve gönüllerin aradığı ışık oldu…
Allah’a yönelmek ve yaratılış gayesi olan kulluğu layıkıyla ifa etmek isteyenlerin feyiz kaynağı o idi…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ