Renk seçin:


Alimlerin Kıymetini Bilelim

Alimlerin Kıymetini Bilelim

Alimler peygamberlerin varisleridirler.” (Ebu Davud, Tirmizi)

Asıl varis odur ki, elde ettiği ilimle amel yapar ve kendini Allah-u Zülcelal’e yaklaştırır. Peygamber-likten daha üstün bir derece olmayacağına göre, bu mirasa sahip olmaktan daha büyük bir şeref düşünülemez.

Tabii bu ayet ve hadis-i şeriflerde bahsedilen alimler, ilmi ile amel eden ve diğer insanlara da bu ilimlerinden öğreten alimlerdir. Bu alimler hem kendilerine hem de başka insanlara menfaatlidirler. Onun için Hasan-ı Basri şöyle demiştir:

“Eğer alimler olmasaydı, insanlar hayvan gibi olurlardı.”

Alimlerden şeytan dahi korkar ve kaçar. Çünkü alimler, şeytanın hileler yaparak kandırdığı kimseleri ikaz ederek, yanlışlarından çevirirler.

Minhacü’l-Müteallimin isimli eserde belirtildiğine göre, bir gün Hz. Peygamber sallallahu  aleyhi ve sellem mescidin kapısına gelince, eşiğin önünde iblisi gördü:

“Ey İblis! Burada ne yapıyorsun?”  diye buyurunca, İblis dedi ki:

“İçeri girip şu namaz kılan adamın namazını bozmak istiyorum, ama şu uyuyan adamdan korkuyorum.” Hz. Peygamber sallallahu  aleyhi ve sellem:

“Namaz kılan adamdan niye korkmuyorsun? Halbuki o, ibadetin üzerinde, Allah-u Zülcelal’e münacaat ediyor. Uyuyan adamdan niçin korkuyorsun? Halbuki o şu anda gaflettedir.”  buyurunca, İblis dedi ki:

“Namaz kılan cahildir. Bu yüzden onun namazını bozmak kolaydır. Ama uyuyan adam alimdir. Namaz kılanın namazını bozduğum zaman, alim olan hemen onu ikaz ederek namazını düzeltir.”  

Bunun üzerine Hz. Peygamber sallallahu  aleyhi ve sellem buyurdu ki:

“Alimin uykusu, cahilin ibadetinden hayırlıdır.”  

İşte alimler bu kadar kıymetlidirler. Alimler dünyada insanlar için kurtuluştur, hayır ve fazilet kaynağıdır. Onun için alimlerin kıymetini bilip, onlar ortadan kalkmadan istifade etmemiz lazımdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ