Renk seçin:


Allah Sevgisi (Muhabbetullah)

Allah Sevgisi (Muhabbetullah)

Bütün İslam âlimleri, Allah’ı ve O’nun resulünü sevmenin farz olduğunda ittifak etmişlerdir. İbadet muhabbete bağlı olduğu için, Önce Allah’a sevgi duymak, sonra da o sevgi ile ibadet yapmamız gerekmektedir.

Allah-u Zülcelâl’i sevmenin varlığına şu ayet-i kerimeler delalet etmektedir:

“Allah onları, onlar da Allah’ı severler.” (Maide; 54)

“İman edenlerin Allah’a sevgisi (her şeyden) sağlamdır.” (Bakara; 165)

Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem de şöyle buyurmuştur:
– “Sizden biri, Allah ve Resulü kendisine başkalarından daha sevimli olmadıkça iman etmiş olmaz.” (Buhari, Müslim)

Bilindiği gibi, ahirette insanların en mutluları, Allah’ı en çok sevenlerdir. Ancak bu nimetler sevginin kuvvetiyle ölçülür. Kul, Allah sevgisini ancak dünyada kazanır. Mümin sevginin aslından ayrılmaz. Allah-u Zülcelâl bir ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur:

“Allah insanın içine iki kalp koymamıştır.” (Ahzab; 4}

Sevginin kemali, kalbin bütünüyle Allah’ı sevmesindedir. Evet, herkes Allah sevgisini iddia eder. Nefis Allah sevgisini iddia ettiği vakit, onu bir takım alâmetler ile denemedikten sonra, şeytanın aldatmaları ve nefsin hilelerine aldanmamalıdır. Nitekim muhabbet temiz bir ağaçtır. Kökü sağlamdır ve dalları göklere doğru yükselir. Meyveleri kalpte, dilde ve azalarda belirir. Gönül sevdiğini görmek ona kavuşmak ister. Dünyadan göç etmeden sevgilisine kavuşmasının imkânsız olduğunu kavrayan kimsenin ölümden kaçmaması, ondan korkmaması gerekir.

Şu bir gerçektir ki, Allah-u Zülcelâl’in kulunu sevdiğinin en açık ve şaşmaz alameti, onu hayır ve taatlere muvaffak etmesi, şer ve günahlardan korumasıdır. Böyle kimselerin hali, hadis-i kudsîde şöyle anlatılmıştır:

“Ben kulumu sevdiğim zaman, onun işiten kulağı, gören gözü, tutan eli, anladığı kalbi olurum. Benden bir şey isterse, istediğini veririm. Bana sığınırsa kendisini korurum.” (Buhari, İbn Mace, Beyhaki)

Rivayet edildiğine göre, bir bedevi, Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellemin huzuruna gelerek:

– “Ey Allah’ın Resulü! Kıyamet ne zamandır?” diye sordu. Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem:

– “Kıyamete ne hazırladım?” buyurarak, karşı bir soru sordu. Bedevi:

– “Ona, Allah ve Resulünün sevgisini hazırladım” dedi. Bunun üzerine, Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem şöyle buyurdu:

– “(Ne güzel şey hazırlamışsın.) Çünkü (kıyamette) kişi sevdiğiyle beraberdir.” (Müttefekun Aleyh)

Enes radıyallâhu anhu şöyle demiştir:

– “Müslüman olduğumuz günden beri bu habere sevindiğimiz kadar hiç sevinmemiştik. Çünkü biz de Allah’ı ve O’nun Resulünü seviyoruz. Bu yüzden, Kıyamet gününde sevdiklerimizle beraber olmayı umuyoruz.” (Müttefekun aleyh)

Davud aleyhisselâma indirilen Zebur’da şöyle yazılı olduğu rivayet edilmiştir:

“Allah’ın halis kulları, O’ndan bir şey bekleyerek değil, Rabb olduğu için O’na kulluk edenlerdir. Allah cennet ve cehennemi yaratmasaydı bile, bunlar O’na karşı aynı şekilde kulluk ederlerdi.”

Seyda Muhammed Konyevi Hz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ