Renk seçin:


Allah-u Zülcelal’in Kullarına ‘Lebbeyk’ Demesi

Allah-u Zülcelal’in Kullarına ‘Lebbeyk’ Demesi

Musa aleyhisselam bir gün: Ya Rabbi! Ya Rabbi! Diye diye seslendi. Allah-u Zülcelal:

Lebbeyk! Ya Musa! Diye cevap verdi. (Lebbeyk; “Buyur, ben daima senin emrine hazırım’ manasındadır.) Musa aleyhisselam buna çok şaşırdı ve:

Ya Rabbi! Ben benim, sen ise kudret ve azamet sahibi olan Allah-u Zülcelal’sin. Böyle olduğu halde bana ‘Lebbeyk!’ diyorsun. Allah-u Zülcelal, Musa aleyhisselama hitaben şöyle buyurdu:

Ya Musa! Ben, nefsim üzerine yemin ettim. Kullarımdan her kim ‘Ya Rabbi!’ diyerek, Beni rububiyetle anarsa, Beni kendine “Rabb kabul eder, kendisini de benim karşımda kul olarak görürse ben onlara “Lebbeyk! ’ diye cevap vereceğim.

(İşte, biz bu zayıflığımızla, “Ya Rabbi!’ dediğimiz zaman, O Kudret ve Azamet sahibi olan Allah-u Zülcelal, ‘Lebbeyk!’ diye cevap veriyor.) Bunun üzerine, Musa aleyhisselam Şöyle sordu:

Ya Rabbi! Bu her kuluna karşı böyle midir yoksa sadece bana karşı mı böyle cevap veriyorsun? Ve yahut da sadece ibadet sahiplerine mi böyle diyorsun? Allah-u Zülcelal buyurdu ki:
Hayır, Ya Musa! Günahkarlara da böyle karşılık veriyorum, Musa aleyhisselam yine:

Ya Rabbi! Taat ve ibadet yapanlara bu ibadetlerinden dolayı, ‘Lebbeyk!’ diyorsun. Peki, günahkâr olan kullarına niçin “Lebbeyk diyorsun? Diye sordu. Allah-u Zülcelal şöyle buyurdu:

Ya Musa! Ben, taat ve ibadet yapanların yaptıkları ibadetlerinden dolayı “Lebbeyk! ’ der, fakat günahkâr olanlara “Lebbeyk demezsem, o zaman benim keremim (cömertçe affım) nerede kaldı?

Seyda Muhammed Konyevi Hz. – İbretli Kıssalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ