Renk seçin:


Allah’ı Zikretmenin Önemi

Allah’ı Zikretmenin Önemi

Anlatıldığına göre âriflerden biri Yüce Allah’ı gece gündüz zikrediyor, dilinden “Ya Allah… Ya Allah… Ya Allah…” sözleri hiç düşmüyordu. Bu söz onun duâsı, zikri ve mânevî gıdasıydı. Ona göre bu söz her şeydi. Ne var ki bu adamı her zaman bu hal üzere görmek şeytanın zoruna gidiyordu. Onu zikirden alıkoymak için ciddi bir tuzak kurdu. Bir gün ona “Hiçbir cevap almadığın bu zikrine, niyazına daha ne zamana kadar devam edeceksin diye sordu.

İbâdetle meşgul olan bu adam bir an durdu ve düşünmeye başladı. Bu soru, onun düşüncesini ve duygularını bir hayli sarstı ve bunun çok etkisinde kaldı. Dizlerinin bağı çözülmüş, kafası karışmış üzgün bir vaziyette evine döndü. “Evet, ben pek çok Zikirde, niyazda ve duâda bulundum ve şimdiye kadar tek bir cevap alamadım.” Diyordu kendi kendine. Gözü yaşlı ve bitkin bir halde yatağına uzandı. Çok geçmeden bir rüya gördü. Biri ona şöyle diyordu:

Neden bizi anmayı, zikretmeyi, bıraktın? Ne diye unuttun bizi?

Çok yalvardım, duâ ettim, niyazda bulundum ama kimse bana cevap vermedi diye cevaplayınca, ona dendi ki; Senin bize niyazda bulunmanın kendisi bizim sana cevabımızdı.

Arif uykusundan uyandığında dili Allah’ı zikretmekle depreşiyordu. Tekrar yüreği sevgi ile atmaya başladı. Yüce Allah’ın kullarına nasıl cevap verdiğini artık kavramıştı. İyilik yolunu bulmuş olmanın ve onun gösterdiği çizgide yürüyor olmanın kendisi zaten en güzel cevap ve en değerli bağış olduğunu anlamıştı.

Rabbim bizlere böylesi güzel kıssalardan kalbimize şifâ olacak mânevî hisseler almayı nasip eylesin! İnşaAllah.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ