Renk seçin:


Allah’ın Selam Söylediği Kadın

Allah’ın Selam Söylediği Kadın

 

Büyük İslâm kadını, müminlerin anası, Allah Resulü’nün  değerli zevcesi Hz. Hatice hicretten 68 yıl önce, asil bir ailede dünyaya geldi. Babası Huveylid, Kureyş’in büyüklerinden ve servet sahibi birisiydi. Annesi Fâtıma ise Mekke’nin tanınmış ve iffetli kadınlarından sayılırdı.

Cahiliyet zamanında yaşamalarına rağmen böyle değerli âilede yetişen Hz. Hatice, öylesine şeref, haysiyet, iffet ve temizlik dolu bir hayat yaşıyordu ki toplum içerisinde “Tâhire” (temiz) diye meşhur olmuştu. Halbuki nefsânî heveslerini ve şeytanî arzularını gerçekleştirmesi için her türlü maddî imkana sahip idi.

O, hatta Müslüman olmadan önce dahi, insanın değer ve üstünlüğünü paraya-pula, dünya malına, ırka, makama değil, onda bulunan güzel sıfatlara, insanî ve ahlakî değerlere bağlıyordu.

İlk iman eden insan olan Hazreti Hatice annemiz, Rasulullah’ın en büyük destekçisi idi.

Resulullah Efendimiz Hira dağında inzivaya devam ettiği sıralarda Hz. Hatice validemiz de ona yiyecek taşırdı. Bu sırada bir gün Cebrail aleyhisselam gelerek. ”Ya Resulullah! İşte şu uzaktan sana doğru gelen Hatice’dir. Yanında, içinde yemek bulunan bir kap var. Yanına geldiği zaman, ona Rabbi’nden ve benden selam söyle! Cennette inciden yapılmış bir sarayın kendisine verileceğini müjdele ki onun içinde ne gürültü patırtı vardır ne de çalışmak çabalamak.” dedi. Hz. Ali de Resulullah’ın şöyle buyurduğunu rivayet eder: “Kendi zamanımdaki kadınların hayırlısı İmran’ın kızı Meryem’di. Bu ümmetin kadınlarının hayırlısı da Hatice’dir.” demiştir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ