Renk seçin:


Ameller Niyetlere Göredir

Ameller Niyetlere Göredir

“Ameller niyetlere göredir. Her amel edene niyetine göre karşılık vardır.” (Buhari, Müslim, Tirmizi)

Hz. Ömer radıyallahu anh şöyle demiştir:
“Amellerin efdali Allah-u Teala’nın farzlarını yerine getirmek, haramlarından sakınmak ve her amelinde O’nun vaad ettiği sevabı niyet etmektir.”

Bir abid, alim bir zâta: “İnsanı devamlı olarak ibadet halinde tutan amel nedir.” diye sordu. Alim: “Devamlı olarak ibadet etmek niyetidir.” dedi.

Hikmet ehli bir zat şöyle demiştir:
“Allah-u Teala’nın üzerimizdeki nimetleri sayamayacağımız kadar çoktur. O’na karşı işlediğimiz günahlarımız da tahmin ettiğimizden fazladır. Bu sebeple her an şükretme ve tevbe etme halinde olmayı niyet etmemiz lâzımdır.”

Dediğim (Seyda Muhammed Konyevi k.s) gibi niyet, Allah-u Zülcelal’in yanında çok makbuldür. Ashab-ı kiram amel yapmayı nasıl birbirlerine öğretmişlerse, aynı şekilde niyet etmeyi de birbirlerine öğretmişlerdir. Çünkü niyet amelin temelidir.

Oturduğumuz zaman:

“Ben Allah için oturuyorum.”

Kalktığımız zaman:

“Ben Allah için kalkıyorum.”

Adım attığımız zaman:

“Ben Allah için adım atıyorum.” diye niyet etmemiz lazımdır. Çünkü niyetsiz amel olmaz. Bir kimse namazın içine girip namazı bittikten sonra ameli kesilmiş olur. Fakat:

“Ben hayırlı olan işleri yapmaya niyetliyim.” dediği zaman sabahtan akşama kadar sanki amelin içinde kalmış olur. İşte bu çok güzel bir şeydir.

Sabah uyandığımız zaman:

“Ey Rabbim! Senin rızana sebep olacak salih amelleri, hayırlı olan işleri yapmaya niyetliyim. Günah ve hata gibi şer olan işlerden sana sığınırım, bunları yapmamaya da niyetliyim.” dediğimiz zaman, sabahtan akşama kadar halis niyetle sanki amel yapıyor gibi Allah-u Zülcelal bizlere sevap yazacaktır İnşallah-u Teala…

Bakınız, insan hiç amel yapmadan amel sahibi olabiliyor. Fakat Allah-u Zülcelal o kimsenin kalbine baktığı zaman:

“Benim önüme akşama kadar ne kadar hayırlı amel çıkarsa yapacağım.” diye bir niyeti görmesi lazımdır. Zaten niyet kalp ile olur. Onun için Ebu’l-Leys-i Semerkandi şöyle demiştir:

“Bir kimse sevapların üzerinde niyetli olduğu zaman, o sevabı yapmasa dahi, Allah-u Teala o kimsenin niyetini kabul eder. Bazı kişilerde amellerini niyetsiz olarak yaptıkları için o kimselerin eline bir sevap geçmez.”

Ebu Derda radıyallahu anh’dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“Bir kimse ‘gece kalkar namaz kılarım’ deyip yatağına yatsa, şayet kalkamayıp sabaha kadar uyusa amel defterine niyet ettiği namazın sevabı yazılır. Uykusu da kendisine Rabbi tarafından bir sadaka olur.” (Nesai, İbn-i Mace)

Allah-u Zülcelal bize razı olacağı ameli yapmayı nasip etsin inşaAllah, O bizi hayırlarda kullandırsın…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ