Renk seçin:


Ashab-ı Kiramın Peygamber Sevgisi

Ashab-ı Kiramın Peygamber Sevgisi

Peygamberimiz ve sahabenin hayatında Allah için sevmenin ve Allah’ın sevgisine vesile olan her türlü hâl ve davranıştan istifade etmenin örnekleri vardır. Ashabı kiram, Peygamberimizi can-ı gönülden severdi.

Allah-u Zülcelâl kullarına elçi, davetçi ve muallim olarak gönderdiği Resullerini, çeşitli güzelliklere ve kemalâta sahip olarak yaratmış ve temiz gönüllü kişilere onları sevdirmiştir.

Peygamber Efendimiz de insanların en güzeli, en üstün ahlaklısı olarak yaratılmıştı. Peygamberimizin ashabı, ondaki üstün ahlakın şahidiydi. Hepsi Peygamberimize karşı büyük bir hürmet ve muhabbet besliyordu.

Peygamberimizin huzuruna gelen elçiler ekseriyetle kavimlerine döndükleri zaman Ashabın Peygamberimizin huzurundaki edeplerini şöyle tarif ederlerdi:

“Ey kavmim, iyi dinleyin! Vallahi ben pek çok kralın huzuruna elçi olarak çıktım; Kisrâ’nın, Kayser’in, Necâşî’nin yanlarına girdim. Ama Müslümanların Muhammed’e karşı olan yüksek bağlılık ve hürmetlerini, hiçbir millette görmedim. Bir şey emretse hepsi birden koşuyorlar. Abdest alsa, abdest suyundan kapmak için birbirleriyle mücadele ediyorlar. Bir şey konuşsa hemen seslerini kısıyorlar. O’na duydukları tazim sebebiyle yüzüne dikkatle bakmıyorlar, başlarını önlerine eğiyorlar. Başından bir saç düşse hemen onu alıp saklıyorlar…” (Ahmed b. Hanbel, IV, 323-324)

Sahabe-i Kiramın Peygamberimizin huzurundaki edebi, onun yanından ayrıldıktan sonra da devam ederdi. Her biri kendi derecesine göre Efendimize kuvvetle bağlıydı.

Öyle ki, Peygamberimize muhabbette en bağlı olan Hz. Ebu Bekir radıyallahu anh, Peygamberimizin hayalini her yerde gözünün önünde canlandırırdı. Bazen ihtiyaç gidermek için çekildiği, yakışıksız yerlerde de Peygamberimizin hayali gözünün önüne geldiği için utanırdı. Bütün bunlardan anlaşılmaktadır ki, Peygamberimizin gül cemalini gözleri önünde canlandırmak suretiyle ondan feyz alma uygulaması, Sahabe Efendilerimizin arasında da geçerliydi.

 

Eser: Alemlere Rahmet Hazreti Muhammed; Seyda Muhammed Konyevi -ks-

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ