Renk seçin:


Aslan mısın, Tilki mi?

Aslan mısın, Tilki mi?

İşsiz biri, çalışmak için çoluk çocuğundan helâllık almış yollara düşmüş. Epey yürümüş, yolu bir ormana düşmüş, akşam olmuş. Vahşi hayvanlardan kendini korumak için gözüne kestirdiği bir ağaca tırmanmış. Müsait bir yerde istirahat ederken aşağıda, çalıların arasında zayıf, çelimsiz, açlıktan ölmek üzere bir tilki görmüş. Dikkatlice bakmış bu tilkinin dört ayağı da sakatmış, kötürümmüş. Adam, “bu tilki böyle nasıl yaşar? Açlıktan ölür!” Diye kendi kendine söylenmiş, akıbetini de merak etmiş. Hayvancağızı seyretmeye başlamış.
Bu arada çalıların arasından ağzında bir ceylan olan bir aslan çıkmış gelmiş. Aslan tilkinin yakınınında avını afiyetle yemiş. Karnınını doyurduktan sonra da çekip gitmiş. Geride oldukça büyük bir ziyafet artığı kalmış. Kötürüm tilki; ufak bir gayretle sürünerek bu artığa ulaşmış, iştahla karnını doyurmuş köşesine çekilmiş.
Adam bu gördükleri, şahid oldukları karşısında donakalmış. “Allah’ım” demiş, “Sen kullarını nasıl koruyup kolluyorsun. Rızıklarını ayağına gönderiyorsun. Ben boşuna gurbete çıkmışım. Sana teslim oluyor ve kendimi sana bırakıyorum.” demiş ve ertesi günü gitmiş bir münasip bir yerde oturmuş, rızkını beklemeye başlamış.
Bir gün geçmiş, iki gün geçmiş hiçbir şey olmamış. Adam bitkin, neredeyse açlıktan ölecek. Ellerini açmış:
“Allahım benim durumum sana malum!”
Gaipten bir ses gelmiş: “Kalk miskin adam! Kalk aslan kesil de senin artıklarından başkaları geçinsin. Niçin sakat tilkiyi taklit ettin de, o yiğit aslanı taklit etmedin?”
Sık sık kendinize bakın. Kimi oynuyorsunuz, tilkiyi mi, aslanı mı?
Ne zaman birilerinden bir şeyler bekliyorsanız bilin ki siz topal tilkisiniz.
Siz de çok çalışın, çok kazanın yiğit aslan olun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ