Renk seçin:


Benim İstediğim Para Değil

Benim İstediğim Para Değil

Bir hükümdarın siyah ve çirkin bir cariyesi vardı. Bir gün cariyelerinin önüne para saçtı. Cariyelerden paraları toplamaya kalkıştılar. Çirkin olan cariye ise, durduğu yerden kıpırdamayıp, hükümdarın yüzüne bakıyordu. hükümdar, cariyeye:

– “Sen niye paralardan almıyorsun?” diye sordu.

Cariye: “Onların istekleri paradır. Benim isteğim ise, para değil, paranın sahibidir” dedi.

Cariyenin bu sözü, Hükümdar’ın hoşuna gider. Cariyeyi kendisine daha yakın kılar ve ona medh-ü senada bulunur. Bu hal diğer ülkelerin hükümdarlarına ulaşır ve “Şu bölgenin Hükümdarı, siyah ve çirkin bir cariyeye aşık olmuş” derler. Onların bu sözleri Hükümdar’a ulaşınca, tüm hükümdarlara davetiye gönderip, onlara ziyafet verir. Bütün hükümdarlar yanında toplandıkları vakit, Aşık olan hükümdar, cariyelerin gelmelerini emreder. Cariyeler huzuruna gelince, Hükümdar her birine yakuttan bir kadeh verir ve yere atmalarını emreder. Bütün cariyeler bu işi yapmaktan imtina ederler. Sonunda çirkin cariyeye, kadehi atıp kırmasını emreder, o da atıp kırar. Bunun üzerine ev sahibi Hükümdar, mecliste bulunan hükümdarlara:

– “Bu cariyeye bakın. Bunun yüzü çirkindir, fakat içi güzeldir” der. hükümdar, cariyeye:

– “Kadehi niçin kırdın?“ diye sorar. Cariye şöyle cevap verir:

– “Siz bana, kadehi kırmak için emir verdiniz. Ben ise, kadehi kırarsam, halifenin hazinesinde bir noksanlık olacağını, eğer kırmazsam, onun emrine itaat hususunda noksanlık olacağını düşündüm. Bunun birincisinde noksanlığı tercih ettim ve halifenin emrine itaat ve hürmet ederek kadehi kırdım. Aynı zamanda kadehi kırdığım takdirde delilikle, kırmadığım takdirde ise asilik etmekle suçlanacaktım. Asilik etmekle suçlanmaktansa, delilikle suçlanmak, bana daha uygun göründü“.

Hükümdarlar cariyenin bu sözlerini güzel görüp tasvip ettiler ve aşık hükümdarı onu sevmesinden dolayı, kendisine karşı takındıkları tavır için özür dilediler

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ