Renk seçin:


Besmele-i Şerife’nin Fazileti

Besmele-i Şerife’nin Fazileti

İbn Ömer radıyallâhu anhudan rivayetle, Resulullah sallallâhu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur:

– “Cebrail bana vahiy ile ilk geldiğinde, ilk gönlüme ilka ettiği şey “Bismillahirrahmanirrahim oldu.” [Darekutnî]

İbn Mes’ud radıyallâhu anhudan rivayetle, Resulullah sallallâhu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur:

– “Kim, Bismillahirrahmanirrahim’i okursa ona her harf başına dört bin iyilik yazılır. Her harf başına dört bin kötülüğü silinir. Dört bin derece yükselir.” [Deylemi]

Anlatıldığına göre, kıyamet günü bir kavim, “Bismillahirrahmanirrahim” diyerek gelir. Onların iyilikleri kötülüklerinden daha ağır basar, diğer ümmetler bu kavmin bu durumunu görünce; ‘İyilikleri ne de ağır basıyor!’ derler. Çünkü onların ilk sözü ve sözlerin başlangıcı Bismillahirrahmanirrahim’dir. Allah-u Zülcelâl Besmele’yi bu ümmet için her türlü beladan güven vesilesi yapmış, kovulan şeytandan koruyucu kılmış, hastalıklara şifa kaynağı yapmıştır. Ve bütün bunlar, Besmele’nin bereketiyle sunulmuştur. Allah-u Zülcelâl Besmele-i Şerife’yi cehenneme karşı bir kalkan kılmıştır.

Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem, hadis-i şerifte şöyle buyurmuştur:

– “Bismillahirrahmanirrahim ile başlanmayan her şerefli iş noksandır, yarar ve bereketi azdır.” (Ebu Davud, Nesai, İbn Mace)

Bu mevzuda Bediüzzaman rahmetullâhi aleyhi:

– “Besmele-i Şerif, müminin kimliği gibidir. Onu yanından hiç ayırmayıp her hayırlı işe onunla başlamalıdır” demiştir.

Bil ki; besmelenin özellikleri saymakla bitmez. Ben, Allah için tavsiyede bulunuyorum: Her işin başında anahtarın “Bismillahirrahmanirrahim” olsun. Otururken, kalkarken, uyurken, abdest alırken, Kur’an okurken hep bu anahtarla başla… Anlatıldığına göre, kim böyle yaparsa Allah-u Zülcelâl ona ölüm sekaratını kolaylaştırır. Kabir darlığını ondan giderir. Çok kolay bir hesaba tabi tutulur. Terazisi ağır gelir ve sırat üzerinden yıldırım gibi geçer, inşaallahu teâlâ.

Kaynak; Temel Esaslar-Reyhani Yayınları Müellif;Seyda Muhammed Konyevi Hz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ