Renk seçin:


Bir Bardak Suyun Değeri

Bir Bardak Suyun Değeri

Halife Harun Reşid, evliyanın büyüklerinden Şakik-i Belhi hazretlerini zaman zaman ziyaret eder, duasını alır, nasihat isterdi. Yine birgün ziyaretine gittiğinde, hazret-i Şakik buyurdu ki:
– Düşün ki, çölün ortasında kaldın, susuzluktan ölmek üzeresin. Bir bardak su sizi ölümden kurtaracak. Birisi gelip bir içim su satsa, bu suyu kaça alırsın?
– Ne isterse veririm. Bu halde paranın değerini düşünmem.
– O kimse, bu suya mukabil senden servetinin yarısını istese, yine razı olur musun?
– Elbette razı olurum.
– Düşün ki, servetinin yarısını verip satın aldığın suyu içtin. Bir zaman geçince bu suyu dışarı atmak ihtiyacını duydun; fakat idrar yapamadın. Öyle ki, çatlayacak hale geldin. Maiyetindeki adamlar, hekimlerin senin kıvranmana bir çare bulamadılar. Tam bu sırada birisi çıkıp dese ki; “Seni bu sıkıntıdan kurtarırım, fakat mülkünün yarısını isterim!” dese ne yaparsın?
– Bu acıdan kurtulmak için, malımın hepsini veririm. Yeter ki, sağlığım yerinde olsun. Ben o sıkıntıda iken servetim olmuş ne kıymeti var ki?
– O halde önce içtiğin, sonra idrar yoluyla dışarıya attığın bir bardak su kıymetinde bile olmayan şu servetine sakın güvenme! Hiç kimseye karşı bununla övünme!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ