Renk seçin:


Çalışmak Nasıl İbadet Olur?

Çalışmak Nasıl İbadet Olur?

Bazı insanların ibadetten kaçınmak için dillerine doladıkları bir söz vardır: “Çalışmak da ibadettir.” Yazık ki böyle insanlar, ya cehaletlerinin veya dine karşı kesimlerin propagandalarının etkisinde kalıp Allah’ın rızasından uzak kalmaktadırlar.

Evet, çalışmak da yerine göre ‘ibadet’ hükmüne geçebilir ama fiili olarak yapılması gereken gerekli ibadetler yerine getirildikten sonra. En başta farz namaz mutlaka kılınmalıdır. Bundan başka Allah’ı (cc) çokça zikretmek farziyeti de yerine getirilmelidir.

Sabah ve ikindi namazlarından sonra her gün birer saat zikirle (tesbihat, vird, namaz, Kur’an tilaveti, salât-ü selam ile) meşgul olmak. Günün diğer vakitlerinde ise rızkını kazanmak için uğraşmak, insanın kalbinin manevi olarak açılmasına da vesiledir.

Nitekim kulluğun inceliklerini, Allah-u Zülcelal’i razı etmenin yollarını iyi bilen arifler şöyle tavsiye ediyorlar; amellerin en faziletlisi, vakitleri en uygun işlerle değerlendirmektir. Yani, helal yoldan dünyalık kazanmak veya ibadetle vakti değerlendirmektir.

Allah-u Zülcelal bir ayet-i kerimesinde; “Gündüzün iki tarafında (sabah, öğle, ikindi) ve gecenin (gündüze yakın olduğu saatlerinde (akşam, yatsı vakitlerinde) gereği gibi namaz kıl.” (Hüd; 114) buyurmuştur.

Allah-u Zülcelal akşam ile yatsı arası vaktiyle ilgili olarak ayet-i kerimesinde; “Gecenin bir kısım saatlerinde (akşam ve yatsı vakitlerinde) ve gündüzün etrafında da (öğle vaktinde) tesbih et (namaz kıl) ki, Allah’ın rızasına kavuşasın.” (Taha; 130) buyurmuştur.

 

Kişinin bu ayet ve hadis-i şeriflerin ışığı altında bu kıymetli vakitleri kendisine ganimet bilip değerlendirmesi gerekir.

Ey Nefsim!
Mademki dünya bir ticaret yeridir, sen ticaretini ahiret hesabını yaparak geliştir. Vakitleri birer fırsat olarak bil.
Ailen, çocukların ve nafakan için çalışman ve harcadığın emek, Allah katında ibadet gibi olsun istemez misin? Öyleyse yaptığın her işi ve yapmaya çalıştığın her işi Allah’ın adı ile ve Allah rızasını gözeterek yap.
Ya Rabbi! Bana emanet verdiğin çocuklarıma nafaka sağlamak ve takdir ettiğin rızkı toplamak için işime gidiyorum, sen bana kuvvet ver ve haramdan koru diye dua ederek evden çık ve ibadet vakti ibadetlerini aksatmadan yap.

İşte o zaman çalışman da senin için bir ibadet olmuş olur, inşallah.

Seyda Muhammed Konyevi, Nefse Hitap, Reyhani Yayınları

Çalışmak-is-yapmak

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ