Renk seçin:


Çok Lanet Ettiren İki Şey

Çok Lanet Ettiren İki Şey

Hz. Peygamber (s.a.v): ‘’Çok lanet ettiren iki şeyden sakının.’’ buyurdu. Bunun üzerine Sahabe ‘’Bu çok lanet ettiren iki şey nedir Ya Resulallah?’’ diye sorunca Hz. Peygamber ‘’Halkın gelip geçtiği yere ve gölgelendikleri yerlere pisleyenlerdir.’’ buyurdu. (Müslüm, Tahare, 98)

Temizliğe her alanda dikkat edilmesi gerektiğini hadisleriyle ve uygulamalarıyla Mülümanlara gösteren Hz. Peygamber (s.a.v), manevi temizliğin yanında maddi temizlik konusunda da bizleri uyarmıştır.

Hz. Peygamber (s.a.v), kap, beden ve kıyafet temizliğinin yanı sıra yaşadığımız çevrenin de temiz olması gerektiği öğüdünü vermiştir.  Beden ve elbise temizliği kişisel temizliktir ve yapan kişiye yarar sağlar. Oysa çevrenin temiz olması herkesin faydasına olan bir şeydir.

Hz.Muhammed (s.a.v) evlerimizle birlikte tüm insanlığın ortak kullandığı mescit, sokak, yol gibi anlanlarında temiz tutulmasını tavsiye etmiştir. Uygulamalarıyla da insanlara örnek olmuştur.

Hz. Peygamber seven ve onu örnek almaya çalışan bizler de temizliğimize önem vermeliyiz. ‘Temizlik imandandır’ (Müslim, Tahare,1) hadisine uygun bir yaşantı sürdürmeye çalışmalı, imanın göstergesi olan temizliğimize dikkat göstermeliyiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ