Renk seçin:


Efendimiz, Yaşlı Birinin Ayağına Gelmesinden Rahatsız Olmuştu

Efendimiz, Yaşlı Birinin Ayağına Gelmesinden Rahatsız Olmuştu

 

Saadete kavuşan insan, sevdiklerinin de kendisiyle aynı saadet lezzetini paylaşmasını gönülden arzu eder. Bu, insanoğlunun fıtratında var olan bir duygudur.

Hz. Ebu Bekir, iman edip bu saadeti yaşayanlardan biri idi. Ama babası Ebu Kuhafe henüz bu saadetten mahrumdu. Mesud oğul, babasının bu nimeti, bu huzur ve saadet lezzetini kendisiyle paylaşmasını istiyordu. Bu maksatla elinden tutarak onu Peygamber Efendimizin huzuruna getirdi.

”Beni Rabbim terbiye etti. O ne güzel bir terbiyecidir.” buyurarak Cenab-ı Hakkın müstesna terbiyesi altında ahlaken kemale erdiğini ifade eden Nebiyy-i Muhterem Efendimiz, Hz. Ebu Bekir’in ihtiyar babasını alıp yanına getirmesinden müteessir oldu ve ‘İhtiyara, getirme zahmeti vermeseydin de onu evinde ziyaret etseydik olmaz mıydı?” buyurarak nezaket ve tevazuunu izhar etti.

İlahi terbiye ile yetişen kaynaktan ders alan Hz. Ebu Bekir ise, ”Ya Resulullah! Senin onun yanına gitmenden, onun senin yanına gelmesi daha muvafıktır.” dedi.

Bu kısa konuşmadan sonra Peygamberimiz, mübarek ellerini görme engelli Ebu Kuhafe’nin göğsüne koyup sığadıktan sonra, ”Müslüman ol ey Kuhafe.” dedi.

Bu söze muhatap olan Ebu Kuhafe derhal müslüman olup oğlunun saadetine saadet kattı.

 

(İbni Hişam, Sire, 4:48; İbni Sa’d, Tabakat, 5:451)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ