Renk seçin:


En Güzel Hazırlık

En Güzel Hazırlık

Hz. Ali (k.v) minberde yaptığı konuşmasında şunları söylemiştir:

  • “Ey Allah’ın kulları! Elinizden geldiği kadar Allah’tan (c.c) korkun. Hak yola çağrıldığında uyanan kimselerden olun. Şunu iyi bilin: ‘Dünya insanlar için kalınacak bir yer değildir.Öyleyse onu bırakıp ebedi olan yurda yönelin. Ölüm için hazırlanın, çünkü o gölgesini üzerinize sarkıtmış. Bu dünyadan göç için hazırlanın, zira o sizin için çok ciddi bir olaydır.”

Dünya gibi her an noksanlaşan ve her saat yıkılan bir hedef için, en layık olan uzun emelli olmamaktır. Gece ve gündüzün her an önümüze getirmekte olduğu bir ahiret için layık olan derhal ona yönelmektir.

En güzel hazırlık, kula saadet ya da azap getiren ölüm için olmalıdır.

Allah katında takva sahibi olan kimse, nefsine öğütlerde bulunan, ölmeden önce tevbe eden ve şehvetlerini yenen kimsedir. Zira insanın ölüm saati kendisinden gizlenmiştir. Boş emelleri onun için bir tuzak olmakta, kendisine musallat edilen şeytan onu, “ilerde tevbe edersin” diye oyalamakta ve işlemesi için günahları kendisine süslü göstermektedir. Bu hal insanın en gafil bir anında ölümün kendisini yakalamasına kadar devam eder.

Şu bir gerçek ki, sizinle cennet ya da cehennem arasında ölümden başka hiçbir şey yoktur. Günlerini Allah’a isyan içinde çürüten, ömrünü kendi aleyhinde delil yapan gaflet sahibine yazıklar olsun.

Allah bizleri ve sizleri, nimetlerin çokluğuyla şımarmayan, günah işlemeyerek O’na itaatte kusur etmeyen, öldükten sonra hasret ve pişmanlık içinde bırakmadığı kullarından eylesin. (Amin)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ