Renk seçin:


En güzel miras!

En güzel miras!

Hz. İsa Efendimiz ve havarileri bir yerden geçerken, bir köpek leşiyle karşılaştılar. Havariler leşi görünce biraz tiksindi ve kenara çekildi. Hz. İsa (a.s) ise köpek leşine yaklaştı ve köpeğin dişlerini açarak şöyle dedi, ‘Ne kadar da güzel dişleri var!’

Allah, Hz. İbrahim’e (a.s) şöyle emretti: ‘’Her şeyin iyisine bak!’’

Hz. peygamber Efendimiz, ‘’Peygamberler miras bırakmazlar,’’ buyurmuştur. Onlar, insanlığa maldan mülkten çok daha kıymetli değerler hediye etmiştir. İyimserlik te peygamberlerin bize armağan olarak bıraktığı önemli bir kılavuzdur.

Değerlerimiz ve güzel ahlak bugün anne-babaların çocuklarına bırakacağı en kıymetli mirastır. Evlatlarımızın davranışlarını menfaatlerinin değil, değerlerinin yönetmesini istiyorsak onlara yüksek değerleri öğretmekle mesulüz. Değerlerden yoksun büyüyen nesiller kimlikten yoksun büyür. Değerlerin zedelenmesi, kimlik zedelenmesine neden olur.

Örneğin, bir ebeveyn dünyalar kadar mal mülk de bıraksa, ona kanaat nedir öğretmemişse, bir kıvılcımın ormanı yiyip bitirmesi gibi, o insan da tüm malı mülkü çarçur ederek bitirebilir. Diğer yandan evladına kanaati öğreten ebeveynler, ona bir çöp bırakmamış olsa bile, evlatları kanaat sayesinde çok zengin olabilir.

Hz. Mevlana’nın buyurduğu gibi, bizi Zülfikar’ın kılıcı da kalsa, bizde yiğitlik yoksa kılıç bir işe yaramaz. Ebeveynler Zülfikar bırakmakla değil ama yiğitliği öğretmekle mesuldür.

Çocuğumuza şehrin göbeğinde, yüksekçe bir rezidansın en üst katında, şehrin kuş bakışı tepeden seyreden bir daire miras bırakmış olabiliriz. Bununla haklı olarak gurur da duyabiliriz. Çocuğumuzun kalbine iyimserlik ve mutluluk tohumlarını ekmemişsek, o daire yine de evladımızı mutlu etmez. Kalbinde iyimserlik ve mutluluk yerleşmemiş bir insan, o dairenin penceresini açıp kendini uçuruma bırakırsa ne yapacağız?

Bir evlat, anne babasına kendisine mal mülk bırakmadığı için kızamaz ama kendisine doğruluğu, fedakarlığı, çalışkanlığı, mutlu olmayı, iyimserliği kısacası mukaddes değerleri öğretmediği için kızabilir.

Sözün özü, mal mülk mirasından daha kıymetli bir miras varsa o da hiç şüphesiz içinde iyimserliğin de olduğu yüksek insani değerler mirasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ