Renk seçin:


Fıtır Sadakası

Fıtır Sadakası

İbn Abbas radıyallahu anhu şöyle demiştir: “ResululIalh sallallahu aleyhi vesellem sadaka-ı fıtır, oruç tutan kimseyi çirkin ve boş sözlerin günahından temizlemek ve fakirlere yiyecek temin etmek için emretti. Kim, fitreyi bayram namazından önce öderse o makbul ve değerli bir sadakadır. Kim de bayram namazından sonra öderse diğer sadakalar gibi, bir sadaka olur. ” (Ebu Davud, İbn Mace, Hâkim)

Abdullah Muzeni yoluyla dedesinden şöyle rivayet etti; Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi veselleme:

“Hakikaten arınan ve Rabbinin adını anıp namaz kılan kimse, umduğuna ermiştir.” (Alâ,14-15) ayeti sorulunca, Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurdu: “Sadaka-ı fıtır hakkında nazil oldu.” [İbn Huzeyme]

Osman bin Affan radıyallahu anhu şöyle anlattı: “Bir bayram günü, bayram namazından önce, fitre sadakasını vermeyi unutmuştum. Aklına geldi, ona kefaret olarak, bir köle azat ettim. Sonra, Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi veselleme gittim, durumu şöyle anlattım: ‘Ya Rasulallah, bayram namazından önce, fitre sadakamı vermeyi unutmuşum; onun kefareti olarak, bir köle azat ettim.’

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem ise şöyle buyurdu: “Ya Osman! Bir değil, yüz köle azat edecek olsan; bayram namazından önce verilen fitre sadakasının sevabını bulamazsın. ” (Zubtetul Vaizin)

Fitre, Allah-u Teâla’nın, fakirlere bir yardım olmak üzere, onların bayramdaki ihtiyaçlarını karşılamaları için kullarına vermeyi emrettiği bir görevdir. Bu, fakirler için Allah’ın bir lütfu ve nimetidir. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur: “Fakirleri isteme zilletinden zengin edin (kurtarın). ” (Beyhakî, Darekutni)

Bu fitre, orucun kabul olunmasına sebeptir. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem onun hakkında Enes b. Malik radıyallahu anhu yolu ile gelen rivayette Şöyle buyurmuştur: “Kulun tuttuğu oruç, yerle gök arası boşlukta kalır; ta, fitre sadakasnı verinceye kadar. Fitre sadakasını verdikten sonra, yüce Allah, o oruca iki yeşil kanat yaratır; o da bu yeşil kanatlar ile uçar, yedinci kat göğe ulaşır. Bundan sonra, yüce Allah emreder ki: ‘O oruç, Arş kandillerinden bir kandile kona, sahibi gelinceye kadar orada kala.” (Zubdetu’l Vaizin)

Bundan dolayı orucumuzun kabulü için onu tutarken yaptığımız hata ve eksikleri tamamlamak için fitreyi vermemiz lazımdır. Bu vacibi, Ramazanda meşakkatle tuttuğumuz orucun kabulü için vaktinde yerine getirmemiz gerekir.

Hanefi mezhebine göre, fitre sadakası dört cins maldan verilir. Buğdaydan yarım sa’ (1667 gr.) ihtiyata binaen iki kilo olması daha iyidir. Bu fazlalık buğdayın içinde bulunan kırık samanın yerine geçer. Arpadan, kuru üzümden ve kuru hurmadan bir sa’ (Yaklaşık 3 kg.) verilir. Bunların yerine kıymetlerinin verilmesi caizdir. Fakirlerin, bu gıdalara, paradan daha fazla ihtiyaçları varsa onlara bu gıdaları vermek daha faziletlidir.

Safii mezhebine göre, ihtiyaten üç kilo verilmesi daha faziletlidir. Buğdayın kendisinin verilmesi lazımdır. Kıymetinin verilmesi caiz değildir. Ancak buğday bulunmadığı zaman, Hanefi mezhebi taklit edilerek kıymeti verilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ