Renk seçin:


Günlük Hayatta Haram Olan İnternette de Haramdır

Günlük Hayatta Haram Olan İnternette de Haramdır

 

Mahremiyetin ve tesettürün haram ve helal sınırları çizilmiştir. Bu sınırlara yeni çizgiler eklemek veya bu sınırları esneterek başka ölçüler elde etmek kimsenin hakkı ve haddi değildir. Hani bir söz vardır ya; “Bize ne olduysa hep azar azar oldu” diye…

Bazı değişimler ani şekilde olursa insanların tepkisine sebep olabiliyor. Bu yüzden oyun kuranlar veya toplum mühendisleri tepki çekecek bu değişimleri hissettirmeden, yavaş yavaş uygulamaya sokarak gelişmekte olan toplumları kendi istedikleri ölçülerde; sürekli tüketen, zevki için yasayan, doyumsuz, ahlaki değerden yoksun ve hazcı bir şekilde tasarlamaktadırlar.

İslami hassasiyet taşıyan, İslam’ın ölçülerine uyduğunu söyleyen insanların sosyal medyada yaşadıkları tezatları gördükçe içimiz acıyor. Elimizdeki kalemin bir tarafı kâğıda iz bırakırken, bir tarafı da yüreğimizde derin izler bırakıyor. “Nasıl ve neden bu hale geldik?” soruları içerisinde, kıvranıp duruyoruz. Sahi nasıl oldu? Nasıl bu kadar savrulabildik?

Hanım olsun, erkek olsun bir Müslümanın, tesettür ve mahremiyet konusunda uyması gereken ölçü net! Peki, bu ölçüye göre sosyal medyada boy boy resimlerini paylaşan, aldıkları beğenilerle egolarını şişiren insanları nereye koyacağız?

Yürek sızlatacak, ağır sorular olacak belki ama durumun vehametinin anlaşılması için sormadan edemeyeceğiz. Eşinin, kızının veya ailesinden bir bayanın resmini internete koyan birisine sorsak ve desek ki, “Ailenden birisinin resimlerini, binlerce el ilanı şeklinde bastırıp sokaklarda dağıtır mısın? Ya da muhabbet ettiğin bir erkeğin cüzdanından veya cebinden kızının resmi çıksa ne düşünürsün, normal karşılar mısın?” Sizce sağlıklı bir insan böyle bir şeyi kabul eder mi?

Peki, bu örnekleri kabul etmeyen ve tepki gösteren bir insan nasıl olur da kızının veya ailesinden birisinin resimlerini internet ortamında paylaşmasına ve teşhir etmesine müsaade eder?

Bir insanın kendi özel hayatını, ailesinin, hanımının, kızının veya annesinin resimlerini el ilanı yapıp sokak sokak dağıtması, reklam panolarına asması ne kadar garip ve yanlışsa bu resimleri sosyal medyada paylaşmak ve namahrem gözlere göstermek de o kadar yanlıştır.

Müslüman için haram ve helal ölçüleri her yerde aynıdır. Günlük hayatta haram olan internet ortamında helal olmaz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ