Renk seçin:


Güzel Ahlak’ın Gayesi

Güzel Ahlak’ın Gayesi

Güzel ahlakın gayesi insanı, hakiki insanlık olan kemal sıfatlara ulaştırmaktır. Huyları olgunluk üzere olan bir insan, hem Allah-u Zülcelâl’in hem de diğer insan ve mahlukatın makbulüdür. Herkes onu sever, sayar.

Güzel ahlak, Allah-u Zülcelâl’in nice hikmetler dolu bir kanunudur ki insan, ancak güzel ahlak sayesinde hakiki insan olur. Esasen, her doğan insan, İslam fıtratı üzere doğduğu için İslam ahlakından başka hiçbir şey de insanı mutmain ve mesut edemez. Çünkü Allah-u Zülcelâl’in gösterdiğinden başka hiçbir hayat tarzı, insan fıtratına uygun değildir.

İşte, ahlak da güzel huyların meleke haline gelmesi sayesinde olduğundan, İslami bir hayat tarzına sahip olmayan bir kimsenin güzel ahlaka tam olarak ulaşması mümkün değildir. Zira, güzel huylar, güzel bir hayatla gelişir, olgunlaşır.

Bir insanın, ailesine ve topluma faydalı, güvenilir ve güzel ahlak sahibi olması için onun, çocukluğundan itibaren iyi bir aile terbiyesi alması gerekir. Anne babanın bu vazifelerini hakkıyla yerine getirmeleri için onların da güzel ahlâkı yaşamaları ve bu noktada çocuklarına örnek olmaları icap eder.
Peygamber Efendimiz sallallâhu aleyhi vesellem şöyle buyurmaktadır: “Çocuklarınıza iyi bakınız! Onları güzel terbiye ediniz.” (ibnu Mace, Edeb, 3) “Hiçbir baba, çocuğuna güzel terbiyeden daha üstün bir hediye vermiş olamaz.” (Tirmizi, Birr, 33)

Allah’a giden yolların en kısası ve en selametlisi ahlak-ı hasenedir. Güzel ahlak sahibi olanlar, Allah’a yaklaşır ve O’na dost olurlar. İnsanın bütün ömrünü bereketli yapıp onu her türlü kemâlata eriştiren ahlak-ı hasenedir. Ehl-i marifet için güzel ahlak saltanat tacı gibidir.

İnsanları, özellikle de akrabaları birbirleriyle kaynaştıran ve kenetleyen en büyük rabıta güzel ahlaktır. Kalpler iman ile nurlandığı gibi, güzel ahlak ile kemal bulur. Güzel ahlak sahibi olanlar ise bütün ömürlerini istikamet dairesinde geçirirler.

Güzel ahlakla davranmak karşısındakini çok huzurlu ettiği için İslam dini güzel ahlakı emretmiştir. Ve kötü ahlakla davranmakla da karşısındakini çok huzursuz ve rahatsız ettiği için İslam dini kötü ahlakla davranmayı men etmiştir.

Bu sebeple, Peygamber Efendimiz sallallâhu aleyhi veselleme peygamberlik geldikten sonra, insanlarla çok muaşerette bulunacağı için Allah’tan güzel ahlak istemiştir.

Güzel ahlakın alametleri, başta bütün mü’min kardeşlerine güler yüzlü olmak, bütün davranışlarında onlara karşı kolaylık göstermek, onların eziyetlerine karşı halim olmak, onların eziyetlerini kabul etmektir. Herkes onunla arkadaşlık yapmak arzusunda olmalıdır. İyi ahlaklı olanla herkes oturup kalkmak, arkadaş olmak isteyecektir. Bunun tersine, kötü ahlaklı olanla da hiç kimse oturup kalkmak, arkadaşlık yapmak istemeyecektir.

Seyda Muhammed Konyevi Hz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ