Renk seçin:


Güzel Ahlakın Şubesi: Merhamet

Güzel Ahlakın Şubesi: Merhamet

Allah-u Zülcelâl bir ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur: (Müminler) Birbirine karşı merhametlidirler…” (Fetih; 29)

Allah-u Zülcelâl bu ayet-i kerimede, merhametli olanları övmüştür. Bu övgüye mazhar olmak için de birbirimize merhametli davranmamız lazımdır.

Peygamber Efendimiz sallallâhu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur: “Allah, merhametli olanlara rahmetle muamele eder. Öyleyse sizler yeryüzündekilere karşı merhametli olun ki semâda bulunanlar da size rahmet etsinler. Rahim (akrabalık bağı) Rahman’dan bir bağdır. Kim bunu korursa Allah onunla (rahmet bağı) kurar, kim de koparırsa Allah da ondan (rahmet bağını) ko-parır.” (Tirmizi, Ebu Davud)

İnsan, kendine karşı merhametli ise kendini Allah’ın azabından korur. Tevbe ederek Allah’a itaat eder ve ihlâsla kulluk yapar. Başkasına acıması; müslüman kardeşlerine eziyet etmemesi ve onlara yardımla mümkündür. Canlılara merhamet etmekte, büyük sevaplar vardır.Rivayete göre, Hz. Musa aleyhisselam, bir defasında Allah-u Zülcelâl’e: “Ya Rabbi! Beni ne sayede seçkin kıldın?” diye sordu. Allah-u Zülcelâl ona şöyle buyurdu: “Seni seçip kendime yakın kılmamın sebebi, yarattıklarıma karşı merhametli oluşundur. Hani, sen bir ara Şuayb’ın yanında çobanlık yaparken, süründeki bir koyun kaçmıştı. Sen de onun peşine düştün. Araya araya halsiz düştüğün bir sırada onu buldun. Bulur bulmaz kucağına alıp bağrına basarak ona; ‘Zavallı hayvan, hem beni hem de kendini yordun’ Dedin. İşte, yarattıklarıma karşı böyle merhametli davrandığın için seni seçerek peygamberlikle görevlendirdim.”

Hz. Ömer radıyallâhu anhu şöyle demiştir: “Allah, merhamet etmeyene rahmet etmez, affetmeyeni affetmez ve özür dileyenleri bağışlamayanın tevbesini kabul etmez.” Bütün bunlara bakarak; Allah-u Zülcelâl’in yarattıklarına karşı merhametli davranmamız gerekir.

Kaynak: Seyda Muhammed Konyevi Hz. – Temel Esaslar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ