Renk seçin:


Hakkımızda hangisi hayırlı?

Hakkımızda hangisi hayırlı?

Nefs her zaman bir şeyler ister ve bütün vaktimizi dünyevi başarı, şöhret, zenginlik vb. için harcatabilir. Her zaman istediğimiz bir şeyler vardır fakat bu, istediklerimize sahip olmamız gerektiği anlamına gelmiyor.  Bir şeyi arzulamamız ona sahip olmak için dua etmemiz gerektiği anlamına gelmiyor.

Bu durum bir kimsenin bir arkadaşına gidip, ‘’Çantamı kaybettim, içinde de bin sikke vardı. Lütfen bulmam için sizde dua edin.’’ Diyen bir adamın hikayesi gibi…

Arkadaşı sükut etti.

Ardam ertesi gün tekrar geldi ve bir daha, ‘Lütfen efendim, çantamı bulmam için dua buyurun’ dedi. Arkadaşı gene cevap vermedi.

Adam üçüncü gün de geldi yalvardı, ‘’Efendim lütfen çantamı bulmam için dua buyrun!’’

Arkadaşı bu sefer ellerini kaldırdı ve ‘’Ya Rabb! Bu adamın hakkında hayırlısını ihsan eyle,’’ diye duada bulundu.

Bu, bize nefsimizin asla sunmak istemediği bir alternatiftir. Allah bize tevazu ile dua etmemizi emrediyor. ‘’Allah’ım ben benim için en hayırlısının ne olduğunu bilirim, onun için bana şunu ver! Hem de çabuk tarafından olsun…’ gibi bir lisan-ı halle dua etmek pek tevazua sığmıyor. İşte biz böyleyiz. Bunun yerine şöyle diyebiliriz, ‘’Ya Rabbi, şu şu arzularım var fakat benim için en hayırlısını ihsan edeceğine tevekkül ediyorum.’’ Allah’ın bize takdir ettiği şey her zaman, her durumda bizim için daha hayırlıdır.

Bir adam geçekten bir arabaya ihtiyacı olduğunu düşünüyordu. Ve o yüzden şöyle dua etmeye başladı, ‘Ya Rabbi, gerçekten bir arabaya ihtiyacım var. Lütfen bana eski bir binek Nissan nasip et.’’ Bir hafta boyunca adam her gün bu araba için dua etti.

Hiçbir şey olmayınca adam duaya bir hafta daha devam etti. En sonunda ikinci el bir Nissan buldu ve arabayı aldı. O gece rüyasında duasının kabul edilmesinin neden bu kadar uzun sürdüğü konusunda şikayetleniyordu. Kendisine bir ses geldi, ‘Senin için daha iyisini takdir etmiştim fakat sen eski Nissan’ı o kadar çok istedin ki sana onu gönderdim.’’

Bizim için neyin en iyisi olduğunu bilmiyoruz.

Mükafatı hemen istiyoruz; şifa da, rahatlama da, genişlik de hemen gelsin! Fakat Allah bunu geciktirebilir ki böylece dua ve isteme yani acziyetimizi ifade etme makamında daha uzun süre kalalım. İşte bu yüzden duada tevazu çok önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ