Renk seçin:


Hayvanlarda Uğursuzluk Var Mıdır?

Hayvanlarda Uğursuzluk Var Mıdır?

Halk arasındaki batıl inançların bir kısmı da hayvanlarla alakalıdır. Mesela hayvanların ötmesinden, ulumasından uğursuzluk çıkarılır. “Kurt uluyunca ya ayaz olur ya kar yağar,” “Bir evin önünde baykuş öterse, o evde biri ölür,” “Bir kimsenin önünden kara kedi geçmesi uğursuzdur.” “Yola çıkan bir kişinin önüne tavşan çıkarsa uğursuzluktur, gidilen yoldan geri dönülür.”gibi…

Bu inançların kaynağı, İslam’dan önceki halk inançlarıdır. Bazı inançlar, insanların tecrübe ettikleri bazı hallerden kaynaklanır. Bilindiği gibi hayvanlar, biz insanların görmediği, melekleri ve sair ruhani varlıkları görebilirler. Bazen de depremden önceki sesler gibi bazı insan kulağının duyamadığı sesleri duyarlar. Bu sebeple bazen bir köpek veya bir kuş ölüm meleğinin geldiği görüp veya deprem seslerini duyup endişeli bir şekilde ötmüş olabilir. Ancak bu uğursuzluk değildir, uğursuzluk inancı İslam’da yoktur.
Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyuruyor:

“Eşyada uğursuzluk yoktur, safer ayında uğursuzluk yoktur, baykuşun ötmesinde bir uğursuzluk yoktur.” (Müslim, Selâm, 102)

Allah Resulü aleyhisselatu vesselam uğursuzluk vehmiyle bir işten vazgeçmemeyi emretmiştir:

“Bir hususta bir zanna kapıldığınızda, onu gerçekmiş gibi kabul etmeyin. Şeytan kalbinize hased duygusu attığında ona uyup zulmetmeyin. Bir şey hakkında uğursuzluk zannına kapıldığınızda buna kulak verip de işinizden geri kalmayın. Allah’a güvenin. Satmak için bir şey tarttığınızda fazlasıyla tartın.” (Câmiü’s-Sağîr, I/405)

Uğursuzluk inancı, Allah’ın yarattığı âlemde tesir eden çeşitli güçler olabileceği varsayımından hareket eder. Halbuki İslam dini bunu kökten reddeder. Peygamber aleyhisselatu vesselam uğursuzluk inancının şirkten bir parça olduğunu bildirmiştir:

“Uğursuzluk düşüncesinin, kendisini ihtiyacı olan bir işi yapmaktan alıkoyan kimse Allah’a şirk koşmuştur.” (Câmiü’s-Sağîr, II/3646)

İnsanın işinin ters gitmesi, bahtının açık olmaması bir vehimdir. Bu vehim insana kötü sözler söylettirir ve yanlış işler yaptırır. Bu da o vehmi doğru çıkarır yani gerçekten işleri ters gider. Bu sebeple “Benim başımda uğursuzluk var,” “ben bahtsız bir kişiyim” gibi sözleri söylememeli, kadere isyan etmemeli, ters davranışlar göstermemelidir. Peygamber aleyhisselatu vesselam:

“Uğuru [hayrı] ve uğursuzluğu [şerri] en çok olan uzuv dildir.” (Taberani) buyuruyor. Yine Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem:

“Kötü huy uğursuzluk (işlerde terslik ve bereketsizlik) getirir.” (Taberani) buyuruyor.

(İslamihayat Dergisi)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ