Renk seçin:


Hesapsız Cennete Giren Zümreler

Hesapsız Cennete Giren Zümreler

İbn-i Abbas radıyallahu anhunun anlattığına göre; kıyamet günü insanlar, cinler ve tüm ümmetler dizüstü çömelmiş saflar halinde bütün mahlûkat bir meydanda toplanınca:

“Bu gün aranızda şerefliler kimlerdir öğreneceksiniz! Her durumda Allah’a hamdetmeyi huy edinmiş olanlar ayağa kalksın!” diyen bir ses duyulur. Bunun üzerine böyle olan kullar ayağa kalkarak hemen cennete gönderilirler, arkasından ikinci kez şöyle bir ses duyulur:

“Bu gün aranızda bulunan şerefliler kimlerdir öğreneceksiniz! Yanlarını yataklarından ayırarak (Seher vakti teheccüde kalkarak) Rabblerine korku ve ümit içinde dua eden ve kendilerine verdiğimiz rızıkların bir kısmını başkalarına veren ayağa kalksın!”

Bu nida üzerine, böyle olan kullar hemen cennete gönderilirler. Daha sonra üçüncü kez şöyle bir ses duyulur: “Bu gün aranızdaki şerefliler kimlerdir öğreneceksiniz! Ne ticaretin ne alışverişin Allah’ın adını anmaktan, namaz kılmaktan ve zekât vermekten alıkoymadığı kimseler ayağa kalksın!”

Bu çağrı üzerine böyle olan kullar ayağa kalkarak doğrudan doğruya cennete gönderilirler. Bu üç zümre cennette ki yerini aldıktan sonra, cehennemden çıkan bir boynuz, meydanda ki kalabalığa döner. Bu boynuzun keskin bakışlı (bir gözü) ve düzgün sözlü dili vardır. Meydanda ki kalabalığa dönerek:

– Ben Allah’ı ve O’nun Resulünü üzenleri yakalamakla görevlendirildim, diye seslenir. Bu sözlerin arkasından böylelerini yem devşiren bir kuş gibi kalabalığın arasından devşirerek, toplar ve cehenneme atıverir.  Sonra ikinci kez kalabalığa dönerek:

“Bu minvale göre, Allah’a şirk koşanları yakalamakla görevlendirildim.” diye seslenir, böyle der demez de böylelerini yem devşiren bir kuş gibi kalabalığın arasından devşirerek götürüp cehenneme atıverir. Bu ilk üç zümre cennete, ikinci zümre de cehenneme yerleştirildikten sonra amel defterleri dağılır. Mizan kurulur ve mahlûkat hesaba çekilmeye başlanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ