Renk seçin:


Huzursuzluk hissi

Huzursuzluk hissi

Genel olarak huzur iç rahatlığı manasındadır. Buna göre insanın kendisini huzurlu hissetmesi ruhen, hissen, fikren ve bedenen rahat olması demektir. Öyleyse bir kişinin huzurlu olması gönül, zihin ve vücut rahatlığı şeklinde ortaya çıkan duygusal bir yaşantıdır.

Günah işleyen kişi, yaptığı istenilmeyen davranışından dolayı pişmanlık ve nefret hissine kapılınca vicdan azabını da içine alan genel bir huzursuzluk duygusuyla karşı karşıya kalabilir. Aslında huzursuzluk duygusu, bir insanın ideallerinin ve beklentilerinin kendisi veya bir başkası tarafından engellenmesiyle ya da iç çatışmalar yaşamasıyla meydana gelen ve insana elem veren bir duygudur. Buna göre bu duygunun kaynağı engellenme veya çatışma sonucu bir insanın hedefine ulaşamaması ya da sahip olduğu bir şeyi kaybetme endişesidir. Ayrıca ferdin hoşlanmadığı bir fiili yapması onu huzursuz edebileceği gibi, yaptıktan sonra işlediği fiilin kötü olduğunu anlaması da huzursuzluğun kaynağı olabilmektedir.

Sıkıntı, yürek darlığı ve kaygı şeklinde tezahür eden huzursuzluk hali, ferdin ruhi hayatındaki dinamizmini ve canlılığını kaybetmesiyle kendisini gösterir.

Ruh dargınlığı, huzursuzluk hissi hakkında Ebu Osman Hîrî Hazretlerinin sözü çok elzemdir.

  • ‘’Ruh insanın işlediği günahları ve kötülükleri unutmaz. Nefis ise bunları unutur. Ruh, nefsin mahvolduğunun farkına varır ve bu sebeple insanın içine keder çöker; insan bunun sebebini anlayamaz.

Bu sebeple gelen ruh dargınlığının sebebi çok işlenen günahlardan dolayı Ruh’un pişman olmasıdır. Nefis bunları her ne kadar unutsa da ruh unutmamakta…

Huzursuzluk hissinin giderilmesi için çok çok tövbe etmek ve Allah-u Zülcelal’in razı olacağı ameli Salihleri yapmak sureti ile ruhu ferahlandırmaktır.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ