Renk seçin:


Hz. Hanzala’nın Melekler Tarafından Gusledilmesi

Hz. Hanzala’nın Melekler Tarafından Gusledilmesi

Ashab-ı Kiram’dan Hanzala radıyallahu anhunun, henüz evlendiği günün gecesiydi. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem, ashabı ile birlikte, İslam’a saldırmak ve yok etmek için bütün savaş hazırlıklarını tamamlayan Mekkeli müşriklere karşı harp yapılması kararını vermişlerdi. Harbe katılacak sahabiler tek tek evinden çağırıldı. Harp haberini duyuran haberci, Hanzala’nın evine uğradı. Bu karar ve Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellemin emri, ona da ulaştı. Emri duyan Hanzala, boy abdesti alma fırsatını bulamadan Uhud’a gitmek üzere, hemen sahabenin arkasından koşmaya başladı ve ashabın arasına katıldı.

Harp sona erince, müslümanlar Medine’ye dönmeye başladılar. Harbe iştirak edenlerin yakınları, acaba bizden geriye dönen olacak mı heyecanı içerisinde yollara sıralanmışlardı. Bunların arasında henüz bir günlük evli olup gece yarısı, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellemin emrine uyarak, harbe giden ve şehitlik şerbeti içen Hanzala’nın dul hanımı da vardı. Herkes büyük bir heyecanla harpten dönenlere yakınlarını soruyor, fakat hiç kimse kimseye cevap vermiyordu.

Sorulan soruları, ancak Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem cevaplıyordu. En son olarak, soru sorma sırası, şehid olan Hanzala’nın hanımına gelmişti. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi veselleme yaklaşarak:

– Ey Allahın Resulü! Hanzala nerede? Demesi üzerine Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem cevabında:

– Hanzala şehit oldu, buyurdu. Bunun üzerine Hanzala’nın hanımı:

– Ya Resulullah, şu anda söyleyeceğim bir aile sırrıdır. Sizler de biliyorsunuz ki, kocamla daha henüz ilk evlendiğimiz geceydi. Kocam Hanzala, sizin mübarek emrinize uyarak boy abdestini alamadan harbe katıldı. Bildiğiniz gibi şehit oldu. Bu sebeple, emir veriniz de kocamı bulsunlar ve yıkasınlar, dedi. Bunun üzerine, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem hüzünlü bir şekilde:

– Sen Hanzala’yı hiç merak etme! Ben Hanzala’yı, rahmet suları ile melekler tarafından yıkanırken gördüm, buyurdu. Bunun üzerine, bütün sahabiler Uhud yolunu tuttu ve herkes Hanzala’yı aramaya başladı. Daha sonra sahabiler, Hanzala’yı henüz vücudu kurumamış ve ıslak bir şekilde buldular.

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellemin müjdesini bizzat gözleriyle gördüler. Bunun için ona “Gâsilü’l-Melâike” yani, “Meleklerin gusül ettirdiği” Hanzala, denir. Bu evlilikten, ashabın büyüklerinden Abdullah dünyaya gelmiştir.” (İbn Hacer)

Dersler ve İbretler:

İşte, Hz. Hanzala, Allah-u Zülcelal için gusül abdesti almaya dahi fırsat bulamadan, niyetini Allah rızası için cihada yöneltti ve bir iki saat harp edip şehitlik mertebesine yükseldi. Eğer kendi keyfine uysaydı, Allah-u Zülcelal ona bu kadar mükâfat vermezdi. Allah-u Zülcelal’in rızası için niyet etti ve mükâfatını aldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ