Renk seçin:


Hz. Ömer ile Yaşlı Kadın

Hz. Ömer ile Yaşlı Kadın

Hz. Ömer radıyallahu anhunun şahadetinden sonra, Abdurrahman bin Avf radıyallahu anh anlatıyor: “Ben Hz. Ömer radıyallahu anhuda Çok acayip şeyler gördüm, şayet sağ olsaydı, bunları anlatamazdım. Biz çoğu zaman geceleri şehri dolaşırdık. Bir sokak vardı, oraya gelince beni bekletir, kendi gider bir müddet sonra gelirdi ve benim de o sokağa girmeme müsaade etmezdi. Geldiği zaman, nereden geldiğini sormaya cesaret edemezdim. Ama ölümünden sonra, bir gece o sokağa gittim ve Hz.Ömer radıyallahu anhunun, sağlığında gittiği eve giderek, kapıyı tıklattım. İçerden:

Kim o, Ömer mi? Gel yavrum! Diye bir yaşlı kadın sesi geldi. Ben de:

Hayır, ben arkadaşıyım, dedim girdim. İçeride yatalak bir yaşlı kadın gördüm. Sordu:

Ömer’e ne oldu ki, bu gece gelmedi hâlbuki her gece gelirdi. Ben de kadına:

Başımız sağ olsun, Ömer şehit oldu, deyince, ihtiyar kadın bir ah cekip bayıldı. Ayılınca dedim ki:

Ana, ben Ömer’in arkadaşıyım, O öldüyse ben sağım, O ne yaptıysa aynı hizmeti, bundan sonra ben yapayım. Kadın ağlayarak dedi ki:

O koca Ömer’in yerini kim tutabilir? Her gece gelir bana yiyecek getirir, çamaşırlarımı yıkardı. Hatta yatalak olduğum için yatağımı pisletirdim, gece gelir yatağımı temizler, yıkar, pisliğimi atardı. Eğer bana yardım etmek istiyorsan duama âmin de. “Ya Rabbi! Ben bu hastalığa, Ömer gibi bir devlet reisinin yardımıyla katlanıyordum. Onsuz bu hastalığa bir gün dahi katlanacak takatim yoktur. Hemen ruhumu kabzederek beni de Ömer’e kavuştur.” diye dua etti. Ve vefat etti. Sonra, o kadının teçhiz işleriyle meşgul oldum ve ihtiyacını tamamladım.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ