Renk seçin:


İbadetlerde sabır

İbadetlerde sabır

İbadetlerde üç yerde sabır gereklidir: Birincisi, niyet aşamasındaki sabırdır. Çünkü nefis, yapılmak üzere olan ibadete riya karıştırmak ister, bu suretle kendisine bundan bir hisse ve pay çıkarmaya çalışır. Nefsin bu istek ve çalışmasına karşı gelmek ve yapılacak olan ibadeti yalnız Allah-u Teâlâ’nın rızası için yapmaya niyet etmek sabır ister.

İkincisi, edâ aşamasındaki sabırdır. Çünkü nefis, ibadetin eksik yapılmasını, usûl ve adabına uymadan çabuk bitirilmesini ister. O, ibadet içinde bile insana hükmetmeye ve onu yönlendirmeye çalışır. Nefsin bu şımarıklığına karşı koymak, ibadeti kalp ve zihin huzuruyla yapmak, şart ve edeplerine riayet etmek ve acele etmekten sakınmak sabır gerektirir.

Üçüncüsü, ibadet sonrasındaki sabırdır. Çünkü nefis, yapılmış olan hayır ve ibadeti ifşa etmek, onunla kendisini tatmin etmek, ondan kendisine yönelik bir çıkar elde etmek ve ondan dolayı büyüklük taslayıp minnet etmek ister. Bunlardan sakınmak da sabırla mümkündür.

Nefis, helâl haram kavramlarından ve bunları birbirinden ayırmaktan da hoşlanmaz. Bu sebeple, bunları birbirinden ayırmak ve haram olan şeylerden sakınmak için de kuvvetli bir sabır lâzımdır. Bu sabır, hoşnutsuzluk gösteren nefse karşı yapılan mücadelede sebat ve kararlılık göstermektir. Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur: “Muhacir, kötülükleri terk edendir. Mücâhidde kendi nefsiyle mücâdele edendir.” (İbn Mâce)

Eziyetlere karşı sabır da nefsin ağırına gider. Çünkü o, intikam almaktan hoşlanır. Hâlbuki burada da sabır bazen vacip, bazen de fazilettir. Ashabtan bir zat söyle demiştir: “Eziyetlere karşı sabretmedikçe, biz kişinin imanını iman saymazdık.”

Sabır, Allah-u Zülcelâl’in rızasını kazanmak için büyük bir vasıtadır. Nefisle mücadele etmek de ancak sabırla mümkündür. Onun için, insanın karşısına bir ibadet çıktığında, sabırla onu yapmalı; bir günah çıktığında da ondan kaçınmak için sabır göstermelidir.

Seyda Muhammed Konyevi Hazretleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ