Renk seçin:


İftarda Acele Etmek

İftarda Acele Etmek

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem iftar vakti girdiği zaman orucunu açmayı geciktirmezdi. Namaz kılmaya gidecek olsa da önce üç hurma ile orucunu açardı. Yahut iftarda yiyecek bir şey bulamasa da su ile iftarını açardı. Ondan sonra namaza giderdi. Rivayet edildi ki:

“Resulullah sallallâhu aleyhi vesellem (akşam vakti girince) akşam namazını kılmazdan önce bir kaç tane taze hurma ile orucunu açardı. Eğer taze hurma yoksa kuru hurma ile açardı. Kuru hurma bulamazsa da bir kaç yudum su yudumlardı.” (Tirmizî, Savm, 10)

Peygamber sallallahu aleyhi vesellem ümmetine de orucu açmak için acele etmeyi tavsiye ederdi. Çünkü bu orucun Allah’ın emri için tutulduğuna, ona itaat ile açıldığına işaret ediyor. Bir kudsi hadiste Resûlullah sallallahu aleyhi vesellem, Cenab-ı Hakk’ın şöyle buyurduğunu bildirmiştir: “Şüphesiz kullarımın bana en sevimli olanı, iftarda en çok acele edenidir.” (Tirmizî, Savm, 21 )

İftar vakti girdiği halde aldırış etmemek, Hz. Peygamberin sünnetine mutabaat etmemek olur. Allah-u Zülcelal buyuruyor ki: “De ki, (ey Peygamber!) ‘Eğer Allah’ı seviyorsanız bana tabi olun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı affetsin, zira Allah çok affeden ve çok acıyandır.” (Al-i İmran, 31)
Öyleyse hemen emre itaat ederek, birkaç lokma da olsa bir şeyler yemek, daha mütevazı ve kulluk edebine uygun bir harekettir. Kulun ihtiyacını itiraf etmesi Rabbinin hoşuna gider. Hz. Peygamber böyle tevazu ile kula yakışır şekilde hareket ederdi. Birkaç yudum su içtikten sonra hamd eder, “Susuzluk gitti, damarlar ıslandı, İnşaallah-u Teâlâ sevap esinleşti.” buyururdu. (Ebu Dâvud, Savm, 22)

Hz. Peygamber Allah’ın emriyle oruca başlar, Allah’ın emriyle orucunu nihayetlendirirdi. İftar için sevinir ve şükrederdi. Ashabına da şöyle müjdelemiştir: “Oruçlunun iki sevinç zamanı vardır; birincisi iftar ettiği an, diğeri Cennet’te Rabbiyle karşılaştığı andır.” (Müslim, Sıyam, 1)

Allah-u Zülcelâl bize karşı ne kadar merhametli, orucu tuttuğumuz zaman sevap verdiği gibi, iftar ettiğimiz zaman da sevap veriyor. Öyleyse biz de sünnete uygun şekilde iftar edelim, sevabımızı kat kat alalım. Hz. Peygamber buyuruyor ki:

“Sizden biriniz orucunu açacağı zaman hurma ile açsın. Çünkü hurmada bereket vardır. Eğer hurma bulamazsa su ile açsın. Zira su temizleyicidir.” (Ebü Dâvud, Savm, 21)

Hz. Peygamberin iftara acele etmeyi emretmesinin bir sebebi de ümmetinin geçmiş ümmetlere benzememesine dikkat etmesidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ