Renk seçin:


İlmin Önemi

İlmin Önemi

İlim; insan için, Allah-u Zülcelal’in rızasına giden yolda en güzel rehberdir. Çünkü insan, Allah-u Zülcelal’e ancak bilgi ile amel yapabilir, kendisini günahlardan ancak bilmekle muhafaza edebilir.

İlim sahipleri Allah-u Zülcelal’in yanında çok kıymetlidirler. Çünkü ilim sahipleri, Allah-u Zülcelal’i bilir, O’na yönelerek O’ndan hakkıyla korkarlar. Allah-u Zülcelal bunu beyan ederek bir ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur:

“Allah’tan ancak alimler (hakkı ile) korkar.”  (Fatır; 28)

Tabii insan cahil olduğu zaman, Allah-u Zülcelal’in kudret ve azametini, azabını ve mükafatını bilmediği için, ne sevap kazanmak için ibadet yapabilir, ne de azaptan muhafaza olmak için günahlardan kaçınabilir.

Ama alim olan kişi, sevap kazanmak amacıyla Allah-u Zülcelal’in ibadetine sarılacağı gibi, kendisini azaptan muhafaza etmek için günahlardan uzak durur. Nitekim Allah-u Zülcelal başka bir ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur:

“De ki: Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?”  (Zümer; 9)

Onun için  en azından insanın kendisine yetecek yani ibadetlerini yapabilecek ve günahlardan muhafaza olabilecek kadar ilim öğrenmesi farz-ı ayndır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ