Renk seçin:


İnsan Neden Kıskanır Ki?

İnsan Neden Kıskanır Ki?

Kalbin huzurunu bozan kalbi hastalıklardan birisi de haseddir. Hased; kendisine bir faydası olmasa bile başkasının hakkıyla elde ettiği ni’metlerden mahrum olmasını istemek demektir. Bu arada şunu da belirtmekte fayda vardır; başkasının sahip olduğu ni’metlerin benzerine sahip olmayı istemek hased değil gıpta etmektir.

İnsanın dağlar kadar ameli de olsa, hased bütün bu amellerin sevabını yok eder. Halbuki insan binbir zahmetle, nefsini zorlayıp amel yaparak sevap kazanıyor. Bu sevaplarını da hased ederek boşu boşuna mahvetmesi çok yazıktır. Hased eden kimse Allah-u Zülcelal’in takdirine kızgın olup O’nun kulları arasındaki yaptığı taksime razı değil demektir.

İbn-i Şirin şöyle demiştir:

“Ben dünyaya ait bir şeyden dolayı hiç kimseyi kıskanmadım. Çünkü bu kimse cennet ehli ise, onun şimdiki ni’meti ileri de göreceği ni’metlerin yanında çok az kalır ve kıskanmaya değmez. Ve eğer o cehennem ehli ise, bugün yarın azablara düşecektir. Böyle bir kimse de kıskanılmaz.”

İslam dini, Müslümanlara buğz ve düşmanlık edilmesini men etmiş ve bunu haram saymıştır. Hased etmek haram olduğuna göre, doğru olan; Müslümanların ni’met ve iyilik görmelerine sevinmek, hizmet ve faziletlerinden dolayı onları sevmektir.  Bu şekilde sevmek ve sevinmek hem kalbe rahatlık verir, hem de kişiye sevap kazandırır.

Hased hastalığını tedavi eden amel ise, kıskandığı insanı methetmek, ona sevgi ve ilgi göstermek, kendisine yardım etmek ve iyilikte bulunmaktır. Bunları yapmak acı bir ilacı içmek gibi nefse zor gelir. Ancak memnuniyet verici bir sonuç ortaya çıkar. Kim bu ilacın acılığına sabrederse, o kimse şifa bulmanın ferahlığına kavuşur.  

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ