Renk seçin:


İnsanların Dine İhtiyacı

İnsanların Dine İhtiyacı

İnsanlar hem maddi hem manevi açıdan dine muhtaçtır. İnsanların ilmî, edebî, içtimaî, siyasî bakımdan gelişmesi hususunda dinden daha yüce, daha önemli bir etken olamaz. Hele din, insanlık için öyle bir ruhî ve manevi ihtiyaçtır ki bu ihtiyaç tatmin edilmedikçe insan için kalp temizliğine, vicdanî rahatlığa, ruhî yükselişe kavuşması düşünülemez. Bundan dolayı din duygusu, insanlık için fıtrîdır. Her fert yaratılış itibariyle dinî hislere sahip, ruhen, kalben, dinin ilâhî kuvvetine kapılmıştır. Eski dönemlerden bugüne kadar insanlığın genel itibariyle dindar oluşu, din hususundaki ihtiyaçlarını tatmin etmeye çalışması, dinin ne kadar fıtrî, ne kadar zaruri olduğunu ispat etmeye yeterlidir.

İnsanlar maddi manevi birtakım ihtiyaçlar içinde yaşarlar ki bu ihtiyaçları karşılanmadıkça esenlik ve mutluluğa ulaşmaları mümkün değildir. Fakat hikmet gereği insanlar sırf maddi, cismanî olan ihtiyaçlarını karşılamaktan ziyade manevi ve ruhanî olan ihtiyaçlarını temin etmeye mecburdurlar. Çünkü sadece maddi ihtiyaçlarını karşılayamayan bir şahıs, sonunda dünyevî hayatından ve mutluluğundan mahrum kalır. Halbuki manevi ihtiyaçlarını temin etmeyi başaramayan kimse ebedî hayattan, ebedî mutluluktan mahrum kalır ki bir insan için bundan daha büyük bir felaket düşünülemez.

İşte din de insanların her yönden gelişmeleri hususunda en büyük bir etken olmakla beraber insalık için öyle ruhî ve manevi bir ihtiyaçtır ki bu ihtiyaç temin edilmedikçe insan için hayatın zevkine, ruhî yükselmeye, ebedî saadete ulaşma imkânı düşünülemez.

Ömer Nasuhi Bilmen

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ