Renk seçin:


İnsanların farklıkları ve eksik yanları

İnsanların farklıkları ve eksik yanları

Var olan her şey bir hikmete binaen yaratılması açısından en ufak bir kusuru olmaksızın mükemmel şekilde yaratılmıştır. Yüce Allah ‘’Rahmeti sonsuz olan Allah’ın yaratmasında en ufak bir kusur bulamazsın’’ (Mülk; 3) bu konuya dikkat çekmiştir. Ancak bu var olan şeylerin her biri kendisine has işlevi olması açısından da farklıdır. Bunlar arasında farklılıklarıyla öne çıkan insandır. Nitekim Yüce Allah, insan hakkında,

‘’O, sizi birçok farklı süreç içinde yarattı. (Nuh; 14)

‘’Biz sizi birbirinize üstün kıldık.’’ (Zuhruf; 32)

‘’Onları dünyada nasıl da birbirlerine üstün kıldığımızın üzerinde iyice düşün! Ve anla ki üstünlük ve fazilet ahiret için geçerli olandır.’’ (İsra ;21)

‘’Yüce Allah isteseydi sizi tek bir anlayışa mahkum ederdi. Ancak O, sizi farklılıklarınızla imtihan etmeyi diledi. (Maide; 48)

‘’O, sizi yeryüzüne hükümdar yapan, birbirinize üstün hale getiren ve farklılıklarınıza sizi imtihan edendir.’’ (En’am; 165)

‘’Rabbin dileseydi insanları tek bir anlayışa mahkum ederdi. Ancak O, böyle olmasını istemedi. Bu sebeple, farklılıklar kıyamete kadar devam edecektir ve bunların içinden ancak Rabbinin merhamet ettiği kimseler hak yolu bulabileceklerdir.’’ (Hud; 118-119) buyurmaktadır.

Yüce Allah’ın hikmeti gereği insan yalnız başına kendine yetemeyecek halde yaratıldı. Eğer insan tek başına hayatını devam ettirmek zorunda kalsaydı ya hemen ya da çok kısa bir sürede helak olur giderdi. Çünkü insanın birincil ihtiyaçlarını karşılamak için bazı araç ve gereçlere ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaçları karşılamak için de başkalarından yardım almak mecburiyetindedir.

Sanatlar ve meslekler insanlar arasında taksim edildiği için her toplum diğerlerine karşı farklı yeteneklere sahip olmakta ve herkes kendi işinde diğerlerinden daha üstün bulunmaktadır. Her toplum, sanatlardan ve mesleklerden kendine uygun olanda görev alır ve bunu övünç içinde yerine getirir. Nitekim yüce Allah bu durum hakkında, ‘’İşleri kendi aralarında bölüşerek her gruba bir görev verdiler. Hepsi de bu görevlerinden dolayı sevinç içindedirler.’’ (Mü’minun; 53) buyurmaktadır.

İlahi hikmet gereği herkesin bedeni, gücü ve gayesi birbirinden farklı olarak yaratılmıştır. Bu sebeple de her insan kendi doğasına göre uygun olan işle meşgul olmayı ister. Yüce Allah bu anlamda, ‘’De ki: Herkes kendi yaratılışına uygun hareket eder.’’ (İsra; 84) buyurmaktadır.

İnsanların ihtiyaçlarını gidermek için ihtiyaç duyduğu sanatlar ve meslekler, birbirleri arasında taksim edilmiştir. Nitekim Yüce Allah, ‘’Rabbin dileseydi insanları tek bit anlayışa mahkum ederdi. Ancak o böyle olmasını istemedi. Bu sebeple farklılıklar kıyamete kadar devam edecektir ve bunların içinden ancak Rabbinin merhamet ettiği kimseler hak yolu bulabileceklerdir.’’ (Hud; 118-119) buyurmaktadır. Ayetin de dediği gibi, insanlar arasındaki bu farklılıklar gayet açıktır. İnsanların amaç ve hedeflerindeki bu farklılıklar dikkate alındığında bunlar, her ne kadar kendi seçimleriymiş gibi görünse de aslında onların, yapmış oldukları sanattan ve meslekten başka çareleri yoktur. Yani onlar, isteseler de istemeseler de zaten o mesleği yapmak için yaratılmışlardır. Peygamber Efendimiz (s.a.v) ‘’İnsanlar farklılıkları sayesinde hayatlarını devam ettirirler. Eğer hepsi birbirinin aynısı olsaydı topyekun helak olurlardı’’ buyurarak insanlar arasındaki bu farklılıkların aslında onların iyiliği ile ilgili bir durum olduğunu açıklamıştır.

Ragıb el-İsfahani

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ