Renk seçin:


İslama hizmete gelince…

İslama hizmete gelince…

En kötü durumdaki bir Müslüman erkek veya kadın öldüğünde şu ana kadar, ‘bu mendebur adam, cennete gireceği yok, bari cennetin kenarında bir yere koysunlar’ denildiği duyulmadı. Ölmeye görsün, herkes hemen Müslüman ve cennetlik. Hele bi ölse… ölmediği için cennete giremiyor.

Cennet sebebimiz İslam’dır ama İslam’a hizmete gelince hocalara, cennete girmeye gelince hocalardan önce herkese. Bu makul mü? Buna bir Müslüman ‘eh olabilir böyle şey’ der mi? Niye cennet herkesin oluyor da cennetin sebebi olan İslam’a hizmet etmek sadece hocaların, vakıf görevlilerinin ve kendini bu işe feda etmiş insanların oluyor? Niye hepimiz becerebildiğimiz kadar (dinimize hizmet etme açısından) onu sahiplenme ihtiyacı hissetmiyoruz?

Elbette ’’madem dinime hizmet edeceğim ben de ezan okuyayım’’ deyip bir mahallede üç yüz Müslüman varsa bir akşam vaktinde üç yüz ezan okunmayacak. Elbette ezanı bir kişi okuyacak. Elbette namazımızı bir kişi kıldıracak. Elbette üç yüz kişi bize Kur’an öğretebilecek ama hepimiz bir işin neresinden desteklemeye Allah bana bir kabiliyet verdiyse oradan onu desteklemek için mücadele ediyor olmamız lazım. En azından o heyecanla olmamızı istiyor Allah ve Peygamberi…

Ne buyuruyor Peygamber Efendimiz (s.a.v) ’’Cihat etmeden veya cihadı tefekkür etmeden’’ yani bir cihat beklentisi ve özentisi içerisinde olmadan ölmeyi mümine yakıştıramıyor. Böyle bir insan öldüğü zaman onu nifak türü bir ölüm gibi görüyor. Öbür taraftan da bakıyoruz ki samimi bir şekilde cihat etme arzusu içerisinde olan mümine de şehit olurum diye bir beklentisi varsa ama Allah da nasip cihat sırasında şehit olmayı nasip etmediyse, yatağında öldüyse Halid bin Velid gibi şehitlik payesi nasip ediyor. Yatağında ölüyor, şehitlerle diriliyor.

Demek ki Rabbimiz bizi olumsuzdan kaçarken veya olumlu faaliyete giderken bir özenti içerisinde görmek istiyor.

Yaratılmış olan herkes kendine göre bir kabiliyete sahip olarak yaratılmıştır. Bu Allah’ın kullarına lütfettiği bir özelliktir. Allah’ın her kuluna verdiği bu özel kabiliyetle İslam’a hizmet etmeyi, İslam için çalışmayı bir borç bilmemiz gerekiyor…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ