Renk seçin:


İslamı Güzel Öğrenelim

İslamı Güzel Öğrenelim

O halde nasıl yaşayacağız?.. Allahu Teâlâ Hazretleri’nin emirlerini öğreneceğiz. Allah-u Teâlâ Hazretleri’nin nereden biliyoruz?.. Peygamber Efendimiz’e indirmiş olduğu vahiylerin toplamı olan, mesajların toplandığı yer olan Kur’an-ı Kerim… Onu öğreneceğiz.

Allah-u Teâlâ Hazretleri melek vasıtasıyla ve başka usüllerle, şekillerle Peygamber Efendimiz’e kendi mesajını vahyetmiştir, ulaştırmıştır, bildirmiştir. Peygamber Efendimiz de,

“Allah bana şu mesajı gönderdi, şu vahiy geldi, Kur’an nâzil oldu.” diyerek etrafındakilere bunu açıklamıştır. Etrafındaki vahiy kâtipleri de Peygamber Efendimiz’e gelen vahiyleri kaydetmişlerdir.

Biliyorsunuz, vahiy kâtipleri arasında kimler var?.. Meselâ, Ebü Eyyüb el Ensari Efendimiz de vahiy kâtiplerinden biriymiş. İstanbul’un medar-ı iftiharı büyüğümüz, Haliç’te camisi olan, Eyüp Sultan semtine ismini vermiş olan sahabi… İşte böyle vahiy kâtipleri Allah’ın emirlerini yazmışlar.

Allah’ın emirlerini almış olan Peygamber Efendimiz’in davranışı nedir?.. En güzel şekilde Allah’ın emirlerini uygulamaktır. Kur’an-ı Kerim’i en iyi anlayan kimdir?.. Peygamber Efendimiz… Kur’an ı Kerim’i en iyi anlatan insan kimdir?.. Peygamber Efendimiz… Kur’an-ı Kerim’i en iyi yaşayan insan kimdir?.. Yine Peygamber Efendimiz…

Allah u Teâlâ Hazretleri hangi emri indirmişse, ilk uygulayan ve en mükemmel tarzda, en güzel, en tam şekilde uygulayan Peygamber Efendimiz’dir. O halde onun hayatı, onun davranışları, sözleri, yatışı kalkışı, harekâtı sekenâtı, hepsi, aslında Kur’an-ı Kerim’in bir çeşit açıklamasıdır. Çünkü, Allah’ın vahyi ona geliyor. O da Allah’ın vahyine göre hayatını düzenliyor. Onun hayatı, Kur’an-ı Kerim’in uygulanışının modeli olarak, tablosu olarak, manzarası olarak karşımızda bulunuyor.
Binâen aleyh, bu açıklamalardan sonra, Peygamber Efendimiz’in hadis-i şerifleri de Kur’an-ı Kerim’in en güzel açıklaması durumundadır. O halde Kur’an-ı Kerim’in iyi anlaşılması için, Peygamber Efendimiz’in iyi anlaşılması için, Allah’ın mesajının tam anlaşılması, Allah’a en güzel kulluk edilebilmesi için, bizim Kur’an-ı Kerim’i bilmemiz gerekiyor, Peygamber Efendimiz’in hadis-i şeriflerini bilmemiz gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ