Renk seçin:


Kefil Kim, Şahit Kim?

Kefil Kim, Şahit Kim?

israiloğullarından bir adam birinden bin di8nar borç isteyince:
“Bana şahit tutacağım kimseleri getir” dedi. Adam:

“Şahit olarak Allah yeter” dedi.

“Bana kefil getir” dedi.

”Kefil olarak Allah yeter” cevabını verdi. Adam:

”Doğru söyledin” dedi ve belirli bir müddete kadar ona borç verdi. O da bunu alıp ticaret yapmak için deniz yoluyla sefere çıktı ve ihtiyacını gördü. Sonra borç aldığı kimseye belirlediği vakitte gidip borcunu verebilmek için binit aradı, bulamadı.

Bunun üzerine bir tahta aldı, içerisini oydu, bin dinar ile borç aldığı kimseye yazdığı bir mektubu buraya koydu, sonra orayı kapattı. Daha sonra tahtayı denize getirdi ve:

”Allah’ım, biliyorsun ki, falan kimseden bin dinar borç istedim, benden kefil istedi. ”Kefil olarak Allah yeter’ dedim, Sana razı oldu. Benden şahit istedi. ’Şahit olarak Allah yeter’ dedim, Sana razı oldu. Şimdi borcumu ona göndermek için binit bulmaya çalıştım, bulamadım. Onu Sana emanet ediyorum’ dedi ve tahtayı denize attı.
Tahta denize daldı. Sonra dönüp memleketine gitmek üzere binit aramaya başladı.

”Öbür taraftan borç veren kimse de, bir kayık malımı getirebilir diye, sahile çıkıp bakmaya başladı. Bir de ne görsün içerisinde para olan tahta!

Onu evde odun olarak kullanılmak
için aldı. Testere ile kesince içerisinde para ve mektubu buldu. Sonra adam binit bulunca daha önce para ulaşmamış olur düşüncesiyle borç aldığı kimseye verdiği bin dinarı getirdi ve:

“Vallahi borcumu getirmek için binit aramaya devam ettim, içerisinde geldiğim şu kayıktan önce hiçbir binit bulamadım’ dedi. 0:

“Daha önce bana hiçbir şey göndermedin mi?’ dedi.

“İçerisinde geldiğim kayıktan önce binit bulamadığımı sana haber verdim ya’’ dedi. Mal sahibi:

”Tahta içerisinde gönderdiğin şeyi Allah bana ulaştırdı. Sen bin dinarını al, doğruca geri dön’’ dedi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ