Renk seçin:


Komşu Hakkı

Komşu Hakkı

Ebu Hureyre (ra)’dan rivayet edilen bir hadis-i şerifte Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

‘’Vallahi mü’min değildir, vallahi mü’min değildir, vallahi mü’min değildir.’’

‘’Kim Ya Rasulallah?’’ diye sorduklarında, Peygamberimiz aleyhisselam şöyle buyurdu:

‘’Komşusu, belalarından emin olmayan kimse (mü’min değldir).’’ (Buhari, Edeb, 29)

Hadiste ‘’mü’min değildir’’ sözü, ‘’olgun, kamil mü’min değildir.’’ anlamındadır. Zira bu hareket ebedi cehennemde bırakacak imansızlık hareketi değildir. Diğer bir ifade ile bu hareket olgun mü’min olmak için gerekli, fakat iman etmiş olmak için şart değildir.

Komşuluğun islam dininde çok önemli bir yeri vardır. Bir kimsenin dünyada rahat ve emin bir şekilde yaşaması komşularına bağlıdır. Eğer bir kişinin komşuları iyi ise rahat ve güvenli olarak yaşar, ama komşuları iyi değilse rahat edemeyeceği gibi, malının güvende olmasından endişe eder, mallarını ve ailesini bırakıp, bir yolculuğa bile çıkamaz.

Hz. Peygamber (s.a.v) birçok hadis-i şerifte, komşuya iyilik etmenin ne kadar güzel ve gerekli olduğunu beyan etmiştir. Bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur:

‘’Cebrail bana devamlı olarak komşuya iyilik yapmayı tavsiye ederdi. Öyle ki, komşuyu komşuya mirasçı kılacak zannettim.’’ (Buhari, Edeb, 28)

Bütün bunlara bakarak, daima komşularımıza iyilikle muamele edip, onların ihtiyaçlarını gidermeye, mallarını ve kendileri bulunmadığı zamanlarda ailelerini gözetip muhafaza etmeye gayret göstermemiz lazımdır. Unutmayalım ki, bir kimseden etrafındaki kişiler razı olursa, Allah-u Zülcelal’de ondan razı olacaktır inşaallah!

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ