Renk seçin:


Kötü Ahlak Hastalığı

Kötü Ahlak Hastalığı

Allah-u Zülcelâl buyuruyor ki; “Her kim zerre kadar, bir şer (kötülük) işlemişse, onu görecektir.” (Zilzal; 8)

Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem de şöyle buyurmuştur:

– “Suyun buzu erittiği gibi, güzel ahlak da günahları eritir (yok eder). Kötü ahlak da, sirkenin balı bozduğu gibi (güzel) amelleri bozar.” (Taberânî, Beyhakî)

Kötü ahlak, çok çirkin bir şeydir. Kötü ahlaklı olan kimselerden bütün insanlar uzak durur. İnsanların uzak durduğu bir kimseden Allah-u Zülcelâl de uzak olur.

Kötü ahlak, sahibini hem bu dünyada hem de ahirette helak eden bir hastalıktır. Bir kimse, hem taat ve ibadet yapar, hem de kötü ahlaklı olursa, yaptığı ibadetler kendisine bir menfaat vermiyor demektir.

Böyle kimseler ibadeti adet olarak gafletle yaptıklarından dolayı bir menfaat bulamazlar. Yoksa ihlâslı olarak ibadet yapan kimseler, bu ibadetleri ile kötü ahlak hastalığından kurtulurlar. Çünkü Allah-u Zülcelâl’in ibadeti, insanda bulunan kötülükleri yok eder.
Bir grup Sahabe-i Kirâm Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi veselleme gelerek; “Yâ Resulullah! Filan kadın gündüzleri oruç tutuyor, geceleri de ibadetle geçiriyor. Ama kötü ahlaklıdır. Dili ile komşularını incitiyor.” dediler. Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem buyurdu ki; “Onda hiç hayır yoktur. O ateş ehlindendir.” (Ebu Davud)

İşte, bu hadis-i şerifte de görüldüğü gibi, kötü ahlak, sahibini ateş ehli yapmaktadır. Onun için insan, üzerinde bulunan kötü ahlaktan kurtulmanın çarelerini aramalıdır. Kendisini kötü ahlaktan kurtaranlar, kalplerini temizlemiş ve selamete çıkarmış olurlar.

Kötü ahlaktan kurtulmanın çaresi, nefis neyi isterse onun tersini yapmaktır. Çünkü nefis, daima kötülüğe meyillidir. Nefis insana bir şey emrettiği zaman, bunun kıyamet gününde azap olarak geri döneceğini bilerek, ondan uzak durmak lazımdır.

Kötü ahlak, sahibinin burnuna takılmış ve ucu şeytanın elinde bulunan bir azap halkasıdır. Şeytan bu halka ile insanı kötülüğe, kötülük de sahibini cehenneme sürükler. Onun için kötü ahlaktan uzak durmak insan için en selametli yoldur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ