Renk seçin:


Küçük İnsanların Sığınağı Kibir

Küçük İnsanların Sığınağı Kibir

Dünyada zararları açıkça görünen kibir ve gurur, küçük insanların sığındıkları bir daracık alandır. Kibirli davrananların en yakın akrabaları bile, onları sevmezler ve görmek dahi istemezler. Etrafındakiler dağılır gider.

İnsanın diğerlerinden farkı nedir ki gururlansın?

İnsan, değil hemcinsleri Olan insanlara, diğer canlılara karşı bile mütevazı olmalıdır. Dinin ve yaratılışın gereği bunu icap ettirir. Cenâb-ı Hak, Musa (a.s.)’a:

-Bana, mahlukatın en hakirini bul getir! diyor. O da çirkin bir köpek bulup tasmayı kafasına geçiriyor ve yola koyuluyor. Yolda birden irkiliyor. Tasmayı köpekten çıkarıp kendine takıyor ve öylece huzura varıyor.

Cenâb-ı Hak: “Yâ Musa! Önceki hâlde gelseydin seni helâk ederdim.” buyuruyor.

Kibir öyle fena bir hastalıktır ki insanı şeytanlığa doğru götürür. Kendisini bütün insanlardan“ üstün görmek gibi bir yalnızlığa sürükler. Tarihte zulüm yapmış, insanlığa huzursuzluk vermiş bütün zâlimler, hep kibirlerinin kurbanı olmuşlardır. Sonucunda da kibirden kazançları olmadığı gibi mahvolup gitmişlerdir.

İnsanın yaptığı ibâdetler sebebiyle kendini gurura kaptırması da kazandıklarının yok olmasına sebeptir. Süfyân-ı Sevrî hazretleri der ki:
–“İbâdet eden kimse, yaptığı ibâdete bakar da kendini bir din kardeşinden üstün görmeye kalkarsa yaptığı ibâdet hiç olur.”

Böyle bir gurur, bütün emeklerin boşa gitmesine sebep olmaktadır. Kanunî Sultan Süleyman, deniz zaferinden dönmekte olan

Donanma-yı Hümayünu devlet adamlarıyla karşılarken herkes sevinip sesini yükseltirken o, başını öne eğip gözyaşı akıtıyordu.

Sebebini soranlara şu cevabı veriyordu:

Zaferi müyesser kılan Cenâb-ı Hak’tır. Böyle olunca bu gibi zaferlerde nefsimize pay çıkarmamız doğru olmaz. Bize düşen O’nun yüksek kudretine yönelip hamd ve şükür etmek, tesbih ve istiğfarda bulunmaktır…

Her türlü başarıyı kendinden bilen kibirliler, zaferleri kendi mahareti sayan gururlular, aslında kendilerini küçültmektedirler.

Nice çok bilenler vardır ki insanları felâketlere sürüklemişlerdir. Kendilerinin çok akıllı olduklarını zannedip peşine taktıkları zavallıları perişan etmişlerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ