Renk seçin:


Kul Hakkı

Kul Hakkı

Ebu Ümame İyas İbni Sa’labe el Harisi (r.a)’dan rivayet edinildiğine göre Resulallah (s.a.v) söyle buyurdu:

‘’Yalan yere yemin ederek bir müslümanın hakkını gasbeden kimseye Allah cehennemi vacip, cenneti de haram kılar.’’ Bunun üzerine bir kişi:

‘’Eğer o hak önemsiz bir şey ise yine böyle midir ya Resulallah?’’ diye sordu. Peygamberimiz:

‘’Misvak ağacından bir parçası olsa bile öyledir.’’ Buyurdu. (Müslim, İman, 218.)

Hadiste geçen yemin, yalan yere edilen yemindir. Yalan yemin ile veya helal olmayan herhangi bir yolla, bir müslümanın hakkını almak, zulümdür. Yalan yere yemin eden kimse, bu hareketinin helal olduğuna inanarak böyle davranırsa, dinden çıkar, kafir olur. Bu takdirde ebediyyen cehennemde kalır. Yemini helal görmez, fakat bile bile yalan yere yemin ederse, o takdirde de bu yalancılığının ve zulmünün cezasını cehennemde çeker. Ancak, ebediyyen cehennemde kalmaz. Allah Tealanın, böyle bir kimseye cehennemi vacip, cenneti haram kılmasının sebebi bunlardır.

Bir müslümanın alınan hakkını sadece maddi haklardan biri olarak düşünmek doğru olmaz. Müslümana yapılan iftira, haksız yere yenilen ceza, namus ve haysiyetine söz söylemek gibi şeyler de birer haktır.hata bunlar, maddi şeylerden daha önemli ve önceliklidir.

Hadiste ‘müslümanın hakkı’ diye özellikle belirtilmesi, gayr-ı müslimin hakkını hela sayıldığı gibi bir düşünceyi akla getirebilir. Oysa gayr-ı müslimin hakkı da aynı şekilde haramdır. Müslümanın hakkını almanın hükmü ne ise gayr-ı müslimin hakkını almanın hükmü de aynıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ