Renk seçin:


Kur’an Ayı Ramazan

Kur’an Ayı Ramazan

Allah-u Zülcelal’in Ramazan-ı Şerifte bahşettiği yüceliklerden biri de Ramazan ayının, Kur’an ayı olmasıdır. Kur’an-ı Kerim’de Ramazan ayının hürmet ve faziletini bildiren ayette: “O Ramazan ayı ki, Kur’an onda indirilmiştir. . . ” (Bakara, 185} buyrulmaktadır.

Bir kısım âlimlerin bildirdiğine göre, Kur’an-ı Kerim, bu ayda, Kadir gecesinde nazil olmaya başlamıştır.

Hz. İsmail aleyhisselamın neslinden gelen Mudar kabilesi, Hanif dininin icabı olarak Recep ayına hürmet ederlerdi. Bu ay gelince inzivaya çekilirler, Allah’a yaklaşma niyetiyle kendilerince ibadet ederlerdi.

Kırk yaşına doğru, Hz. Peygambere de yalnızlık sevdirilmişti. Gördüğü rüyalar çıkıyordu. Sahralarda, tenha yerlerde dolaşırken ağaçlar ona selam veriyordu.

Hz. Peygamber Hira dağına cıkar, oradaki mağarada tefekkür ederdi. Azığı bittiği zaman, Hz. Hatice ona azık hazırlar, yanına götürürdü. Hz. Peygamber böyle inzivada kalırken, Allah-u Zülcelal vahiy meleği Cebrail’i göndererek, ona ilk ayetleri vahy etmiştir.

“Biz onu (Kur’ân’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilir misin? Kadir gecesi. bin aydan hayırlıdır. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrâil), her iş için iner dururlar. O gece, esenlik doludur. Tâ fecrin doğuşuna kadar.” (Kadir, 1-5)

Alimlerden Said b. Cübeyr şöyle demiştir: “Kur’an tamamı birden olarak Kadir gecesinde levh-i mahfuzdan dünya semasındaki Beytü’l-İzzet’e indirildi, Allah-u Zülcelal daha sonra onu Resûlüne ayet ayet indiriyordu.”

Kur’an-ı Kerim’in insanoğluna indirilmesi, insanoğlunun kıymetini bilmekten aciz olduğu çok büyük bir ihsandır.

Allah-u Zülcelal buna işaretle buyuruyor ki: “Allah’ın kadrini, gereği gibi takdir edemediler, hakikat Allah, yegâne kaviy, yegâne azizdir. Allah, meleklerden ve insanlardan resüller seçer. Muhakkak ki Allah, en iyi işitendir, en iyi görendir. ” [Hac, 74-75)

Gerçekten de bizler, Allah’ın bize lütuf ve ihsanı olan hidayetinin kıymetini bilmiyoruz. Eğer Allah bize sırat-ı müstakimi öğreten Kur’an-ı Kerim’i ve Peygamberin sünnetini göndermeseydi biz bu kısa ömrümüzde, bu kadar aklımızı şaşırtan, nefis, şeytan, dünya ehli gibi düşmanlarımız varken, nasıl doğru yolu bulacaktık?

Ömrümüz bir yanlıştan kurtulurken başka bir yanlışa düşmekle geçecekti. Hâlbuki Allah Azimüşşan bizi bu hale düşmekten koruyarak, apaçık ayetlerini gönderdi. Cenâb-ı Hak buyurur:

“Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’ân’ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden Ramazan ayına yetişenler, onda oruç tutsun…” [Bakara, 185)

Allah-u Zülcelâl, Kur’an-ı Azimüşşan ile kullarını selamet yoluna çağırıyor. Hem dünyada hem ahirette Kur’an ahlakında selamet vardır. Allah-u Zülcelâl, bu konuda ayet-i kerimede şöyle buyuruyor: “Ey insanlar, size Rabbinizden bir öğüt, gönüllerde olan (dert)lere bir şifa, müminler için bir hidayet ve rahmet gelmiştir.” (Yunus, 57)

Hakikaten Kur’an-ı Azimuşsana baktığımız zaman, hem dünya huzuru hem de ahiret huzurunun onda toplandığını görüyoruz. Bakınız, mesela Kur’an ahlakı ne kadar güzel! İnsan hayran kalıyor…

Ramazan ayında oruç tutmamızın birçok hikmetlerinden biri de midemizi doldurmayı bırakıp aklımızı ve gönlümüzü Kur’an ile doldurmamız içindir. Çünkü dolu mide kalbi katılaştırır, okuduğumuz ayetlerden istifade etmeyi engeller. Halbuki oruçla, teravih namazıyla, sadaka-ı fıtırla kalpler yumuşayınca Kur’an ayetleri kalplere tesir eder.

Hz. Peygamber her Ramazan ayında Kur’an-ı Kerim’i baştan sona, Cebrail aleyhisselam ile mukabele ederdi. Abdullah bin Abbas radıyallahu anhuma şöyle anlatır:

“Resûlullah sallâllâhu aleyhi vesellem insanların en cömerdi idi. O’nun en cömert olduğu zamanlar da Ramazan’da Cebrâîl aleyhisselâmın, kendisi ile buluştuğu vakitlerdi. Cebrâîl Ramazan’ın her gecesinde Peygamber Efendimiz ile buluşur, (karşılıklı) Kur’ân okurlardı. Bu sebeple, Resûlullah Cebrâîl ile buluştuğunda, hiçbir engel tanımadan esen rahmet rüzgârlarından daha cömert davranırdı. ” (Buhârî, Bed’ü’I-Vahy 5, 6: Savm. 7)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ