Renk seçin:


Mevlid Kandili

Mevlid Kandili

Mevlid kandili, Peygamberimizin doğum günüdür.

Dünyaya teşrifinin yıl dönümüdür.

Rasülü Ekrem (s.a.v) bir hadis-i Şeriflerinde buyurdular;

-Allah ilk defa benim nurumu yarattı. Adem (as) daha su ile çamur arasında iken Ben Peygamberdim. (Tirmizi)

Bu alem ve alemdeki her şey, Peygamberimiz hürmeti için yaratılmıştır. “Sen olmasaydın alemleri yaratmazdım” kutsiyetinin mazharı olan Peygamberimiz, bir hadislerinde şöyle buyurmuştur:

“Ben, babam İbrahim’in duası, Hz. İsâ’nın müjdesi ve validemin rüyasıyım.” (Şifa, 1/137)

İbrahim Peygamber, Kabe’nin temellerini yükseltirken duasında diyordu ki:

“Ey Rabbimiz! Onlara kendi içlerinden senin ayetlerini kendilerine okuyacak, onlara kitap ve hikmeti öğretecek, onları temizleyecek bir elçi gönder. Her zaman üstün gelen, her şeyi yerli yerince yapan yalnız sensin.” (Bakara; 129)

Kabe’nin temellerini yükseltirken, ümmetin maneviyatının kemalatınında yükseltilmesi ne düşünen Hz. İbrahim, onların içinden Peygamber gönderilmesi, için duasını yapmıştı.

Hazreti İsa peygamber de ahir zaman peygamberi hatemül Enbiya efendimizin geleceğini müjdelemişti. Kur’an buna işaret ederek buyurur:

Hani, Meryem oğlu İsa, “Ey İsrailoğulları! Şüphesiz ben, Allah’ın size, benden önce gelen Tevrat’ı doğrulayıcı ve benden sonra gelecek, Ahmed adında bir peygamberi müjdeleyici (olarak gönderdiği) peygamberiyim” demişti. Fakat (İsa) onlara apaçık mucizeleri getirince, “Bu, apaçık bir sihirdir” dediler. (Saff, 6)

Peygamberimizin geleceğini müjdeleyen İsa Aaeyhisselam, Ayrıca ona ümmet olmayı bile Allah’tan niyaz etmişti… 

Mevlid Kandili insanı insan yapan bütün güzelliklerin toplandığı rahmet elçisi Hz. Peygamberin (sav)’in doğumunu müjdeleyen bir habercidir. Bu günde O’nun (s.a.v) bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir gündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ