Renk seçin:


Miraç Gecesi ve Faziletleri

Miraç Gecesi ve Faziletleri

Recep ayının yirmi yedinci gecesi, Miraç Kandilidir. Miraç Kandili, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellemin, Mescid-i Aksa’ya sonra da semavata çıkarıldığı gecedir.

Allah-u Zülcelâl bu hususta buyuruyor:

“Âyetlerimizden bir kısmını ona göstermek için kulunu bir gece Mescid-i Haram’dan alıp çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ’ya seyahat ettiren Allah, her türlü noksandan münezzehtir. Şüphesiz ki O her şeyi hakkıyla işiten, her şeyi hakkıyla görendir.” (İsra Suresi, 1)

Miraç mucizesi, hicretten bir buçuk yıl önce, 621 yılı başlarında vuku bulmuştur. Mi’rac, “yukarı çıkmak, yükselmek” anlamına gelir. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem göğe yükseltilerek, Allah-u Zülcelal’in huzuruna kabul edilmesine Miraç Mucizesi denmiştir.

Mirac Mucizesi Peygamberimize ihsan edilen faziletlerden biridir. Müslümanlar bu gece gelince Peygamberimize ikram edilen bu mucizenin hatırasını yâd eder ve birbirlerini tebrik ederler.

Hz. Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem Mescidi Haramdan, Mescidi Aksâ’ya kadar (Kudüs’e) ata benzer “Burak” adı verilen beyaz bir Cennet bineği ile geldi. Kudüs’e gelmeden, yol üzerindeki Hz. Musa aleyhisselam’ın makamına uğradı, orada iki rekât namaz kıldı, daha sonra Mescidi Aksâ’ya geldi. Orada bütün Peygamberler kendisini karşıladı. Miracını tebrik ettiler ve Hz. Resulullah sallallahu aleyhi vesellem burada, Peygamberlere iki rekat namaz kıldırdı, bir hutbe okudu.

Bir başka rivayete göre ise Hz. İsa’nın doğduğu yer olan Beytlahm’a uğradı, orada da iki rekât namaz kıldı. Ve Mescidi Aksa’daki Kubbetu’s Sahra’nın bulunduğu yerden, Muallâk Taşı’nın üzerinden Miraca yükseldi.

Semanın bütün tabakalarına uğradı. Sırasıyla yedi sema tabakalarında bulunan Hz. Âdem, Hz. Yahya ve Hz. Îsa, Hz. Yusuf, Hz. İdris, Hz. Harun, Hz. Musa ve Hz. İbrahim aleyhimüsselam Peygamberlerle görüştü, Onlar kendisine “Hoş geldin” dediler, Miracını tebrik ettiler.

Bundan sonra, Hz. Cebrail ile birlikte Sidreyi Müntehâ’ya geldiler. Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem buradan itibaren “Refref” adlı başka bir binekle yükselişini sürdürdü. Bu yükseliş sırasında Cennet ve nimetlerini, Cehennem ve azabını müşahede etti. Sonunda Allah-u Zülcelâl’in huzuruna kabul edildi. Peygamberimizin semâvata çıkarılışı ve semanın katlarında Peygamberlerle görüşmesi hakkında sahih hadis-i şerifler vardır.

Bu gece bunları okuyup, dinleyip çoluk çocuğumuza anlatmamız çok faydalıdır. Bunları bilmek lazımdır ki, Peygamberimiz ne kadar Allah katında kıymetlidir, bunu anlayabilelim. Peygamberimize mutabaat etmeye vesile olması için onun hakkında sohbet edip, hadis-i şerifler okuyup öğrenmek çok faydalıdır.

Allah-u Zülcelâl, Mirac mucizesini lütfetmekle, Hz. Peygamber sallallahu aleyhi vesellem’e ve ümmetine büyük bir şeref bahşetmiştir. İşte biz, böyle bir Peygamberin ümmeti olduğumuzu düşünüp onun sünnetine sıkı sarılmalıyız.
Miraç gecesi, ulvî bir gecedir. O halde bu mübarek geceyi gaflet içerisinde geçirmemeli, ibadetle Allah’a karşı şükran borçlarımızı ödemeliyiz; namaz kılmalı, Kur’an okumalı ve Allah’tan af ve bağış dilemeliyiz. Bu gece salâvatlar okuyup, ümmet-i Muhammed için dua etmemiz güzel olur.

Bu mübarek aylar ve mübarek geceler, bizim için çok büyük bir fırsattır. Gelin hep beraber, el ele vererek bu fırsatları değerlendirelim.”

İslami Hayat Dergisi
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ