Renk seçin:


Mirac Gecesinin Özellikleri (Kısa Kısa)

Mirac Gecesinin Özellikleri (Kısa Kısa)

Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellemin ümmetine büyük müjdeler getirdiği bu mübarek gecenin özelliğini kısaca hatırlayalım.

Peygamberimiz aleyhissalatu vesselam, insanlara Allah’ın ayetlerini tebliğ etmek için çok büyük çilelere katlandıktan sonra bir gece “Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya” (İsra: 1)

ve oradan da semalara götürülerek, Mirac mucizesine nail oldu. (Necm, 1-10)

Mescid-i Aksa’da geçmiş peygamberlerin ruhaniyetleriyle görüşen Peygamberimiz aleyhissalatu vesselam Mirac ile de semanın bütün tabakalarından geçti, orada Peygamberlerle selamlaştı, (Buhâ-rî, Bed’ü’l-Halk, 6)

cenneti ve cehennemi gördü (Buhârî, Rikâk, 51).

Yaratılmış varlıkların en son noktası, sidre-i müntehaya ulaştı, kaderi yazan kalemin gıcırtılarını duyacağı makama erişti. (Buhârî, Salât, 1)

Bu gece Peygamberimiz aleyhissalatu vesselam ümmetini imana çağırdığı gayb haberlerini bizzat görmüş oldu. Böylece bir insanın iman ve teslimiyet sayesinde erişebileceği en yüksek dereceye ulaştı ve bizlerin de iman edersek vaad edilen müjdelere nail olacağımızın bir örneği oldu.

Mirac kandili vesilesiyle bu hakikatler üzerinde tefekkür edersek, Peygamberimizin Allah-u Zülcelâl katında ne kadar kıymetli olduğunu anlar ve onun yolundan gitmeye gayret ederiz -inşaallah-.

O gece Peygamberimiz aleyhissalatu vesselam ümmetine hediyeler getirdi; beş vakit namaz emredildi, Bakara Suresi’nin son ayetleri indirildi ve Allah’a ortak koşmayanların affedileceği müjdesi verildi. (Müslim, İman, 279)

Öyleyse biz de bu müjdelere şükretmek niyetine bu kandilin gündüzünü oruçlu, gecesini namaz, dua ve zikirle değerlendirmeye gayret edelim. Şükredenlere nimetler kat kat artırılacağı için inşaAllah bu gecenin bereketinden istifade ederiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ