Renk seçin:


Müjdeleyin, Kolaylaştırın, Nefret Ettirmeyin

Müjdeleyin, Kolaylaştırın, Nefret Ettirmeyin

Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem ümmetine olan şefkati sebebiyle, onlara güç gelir, yapamazlarsa diye, sünnet namazlarını cemaatle kılmazdı. Ramazan ayında birkaç gece mescidde ashabına teravih namazını kıldırmış, daha sonra cemaate kıldırmayıp odasında tek başına kılmıştı. Ashabın bu konudaki arzusunu görünce, “teravih namazının ümmetine farz kılınmasından çekindiği için böyle hareket ettiğini” bildirmişti. (Buhari; Salatü’t-teravih, 2; Müslim, Salatü’l-müsafirin, 178)

Allah-u Zülcelâl kullarına karşı çok merhametlidir, kullarının sıkıntıya düşmesini istemez. Bir ayet-i kerimede buyurmuştur ki: “Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez.” (Bakara; 185)

Peygamberimiz sallallahu aleyhi vesellem, dinimizin kolaylık dini olduğunu şu sözleriyle dile getirmiştir: “Allah’a en sevimli olan din, hoşgörü ve kolaylık dini olan İslam dinidir.” (Buhârî; İman, 29, No: 39)

Hz. Âişe validemiz, Peygamber Efendimizin, ümmetinin yükünü hafifleten şeyleri sevdiğini bildirmiş, (Buhârî, Mevakîtü’s-Salât, 32) Bir defasında da şöyle demiştir: “Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem iki durumdan birini tercih etmekle karşı karşıya kaldığında, günah olmadığı sürece mutlaka kolay olanı tercih ederdi.” (Buhari; Menakıb, 20; Ebu Dâvûd, 5, No: 4785)

Peygamberim Efendimiz sallallahu aleyhi vesellemin sünneti fıtrata uygun bir sünnettir. Allah Rasulü, ashabını aşırı gitmeden, az ama devamlı ibadet yapmaya teşvik etmişti:

“Gerçekten bu din kolaydır. Herhangi bir kimse din konusunda aşırı giderse mutlaka din ona galip gelir. Onun için aşırı gitmeden doğru ve en iyi olanı yapın, en iyi olanı yapamazsan buna yakın olanı yapın, müjdeleyin, kolaylaştırın, sabah, öğle ve gece vaktinde gücünüzün yeteceği ibadetleri yapma konusunda Allah’tan yardım isteyin.”  (Nesaî; İman, 28)

Allah Rasulü sallallahu aleyhi vesellem çok sayıda insanın kurtuluşuna vesile olmak için büyük fedakârlıklar yapardı. Onun gayretleri sayesinde insanlık, cahiliyye çağının sapkınlık ve zulümlerinden kurtulmuş, insanlık tarihinin en yüksek ahlaki seviyesine ulaşmışlardır. Sahabe-i kiramın hizmetleri sayesinde de pek çok kişiler Müslüman olup ebedi saadete erişmişlerdir. Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem, diğer resuller içinde en çok kişinin kurtuluşuna vesile olan Peygamberdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ