Renk seçin:


Mümin Kardeşliği

Mümin Kardeşliği

Mü’minlerin birbirlerini sevmeleri İslam dininde çok büyük bir öneme sahiptir. Bu durum Allah-u Zülcelâl’in yanında çok makbuldür. Mü’minlerin birbirlerini sevmeleri ve birbirlerine kenetlenmelerini Allah-u Zülcelâl çok sevmektedir. Dolayısıyla Allah-u Zülcelâl’in rızası için birbirimizi sevmemiz gerekir.

Allah-u Zülcelâl bir ayet-i kerimede şöyle buyurmuştur:

– “Müminler ancak kardeştirler.” (Hucurat; 10)

Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem de şöyle buyurmuştur:

– “Nefsimi kudret elinde tutan Allah’a yemin ederim ki siz iman etmedikçe cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız.” (Tirmizi)

Allah-u Zülcelâl için amel yapan ve O’nun hizmetinde bulunan bir kimseyi gördüğümüz zaman, ne kadar sevgi beslersek, o nisbette menfaat görürüz. Çünkü bu sevgi, o kimsenin zatına değil, Allah-u Zülcelâl’e iman edip ibadet ettiği ve O’nun rızasına kavuşma gayretinde olmasından dolayıdır ki bu da Allah-u Zülcelâl’in katında çok makbuldür.

Hz. Ömer radıyallâhu anhudan rivayet edildiğine göre, Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem şöyle buyurmuştur:

– “Allah’ın bazı kulları vardır ki onlar ne peygamber ne de şehittirler. Fakat peygamberler ve şehitler onlara verilen makam dolayısıyla gıpta edip imrenirler.”

Bu arada, Sahabe-i Kirâm:

– “Onlar kimlerdir?” diye sordular. Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem şöyle devam etti:

– “Onlar (aralarında) nesep ve akrabalık olmadığı, mal alış verişi olmadığı halde birbirlerini Allah için sevenlerdir. Onların yüzü nurdur, nur üzerindedirler. İnsanların korktukları günde onlara korku yoktur. İnsanların hüzünlendikleri günde onlar mahzun da olmazlar.” (Ebu Davud)

Hz. Peygamber sallallâhu aleyhi vesellem daha sonra şu ayet-i kerimeyi okudu:

– “Dikkat edin! Allah’ın veli kulları için korku yoktur. Onlar mahzun da olmazlar.” (Yunus; 62)

İnsanın kalbinde, mü’min kardeşlerini Allah için sevme duygusu kuvvetlendikçe, bu sevgi sahibini dostluğa, sevdiğini canıyla, malıyla ve diliyle müdafaa etmeye teşvik eder. Allah için olan sevgi, bir kimseyi şahsı için değil de, ahiret nimetlerini kazanmaya vesile olmasından dolayı sevmektir. Onun için Fudayl bin İyad: “Bir kişinin, mü’min kardeşinin yüzüne sevgi ve merhamet duyguları ile bakması kendisi için bir ibadettir.” demiştir.

Şunu unutmamak lazımdır ki, Allah için mü’min kardeşlerini seven kimseler sevgilerinin miktarınca mükâfat ve sevap kazanırlar. Mü’min olan kimseleri ancak müminler sever. Mümin olan kimseye buğzetmek münafıklık alametidir. Onun için bir kişi, mü’min kardeşine buğz ettiği zaman dönüp kusuru kendisinde aramalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ